Americká armáda má v plánu využít podmořské organismy jako senzory k detekci hrozeb

Americká armáda pracuje na projektu s názvem PALS (Persistent Aquatic Living Sensors), který má prozkoumat možnosti využití přirozených a člověkem modifikovaných podmořských organismů k zaznamenávání podmořských hrozeb. Za programem stojí výzkumně-technologická agentura ministerstva obrany DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency).

Armáda se hodlá zaměřit na podmořské organismy z toho důvodu, že na život pod mořem jsou výborně přizpůsobeny a protože na tom závisí i jejich přežití. Využitím organismů by mohla získat strategickou výhodu – živé senzory by totiž mohly detekovat např. pohyb cizích ponorek a jiných plavidel ve strategických vodách a varovat v předstihu ústředí, přičemž by nevzbudily žádné podezření.

Velkou výzvou ale bude splnit požadavky agentury. Podle jejích představ by měl být výsledný systém v ideálním případě schopen posílat údaje do přístrojů vzdálených až 500 m a rovněž dokázat odlišit různé předměty. Jak poznamenává web endgadget.com, armádě by nebylo k ničemu, kdyby místo nepřátelského plavidla nebo dronu systém detekoval např. pohyb delfína nebo trosky lodi.

Dalším problémem může být (vedle nákladů) i to, že podmořští živočichové se na své prostředí adaptují v podstatě celý život, a samozřejmě také dochází k jejich reprodukci. To by znamenalo nutnost neustálého „vylaďování“ nebo „rekonfigurování“ těchto živých systémů. Předně ale budou vědci muset vyvinout specializovaný hardware, software a algoritmy, pomocí nichž budou moci převádět reakce organismů na zpracovatelnou informaci, již bude možné přenést ke koncovému uživateli.

Výstražné armádní systémy založené na podmořské fauně a flóře jsou v současnosti každopádně hudbou vzdálené budoucnosti. K prvním testům „naživo“ může dojít až za několik let, nemluvě o uvedení kompletního systému živých senzorů do provozu. DARPA plánuje, že v rámci programu PALS bude nejprve čtyři roky provádět „fundamentální výzkum“ v oblastech jako biologie, chemie, fyzika, strojové učení, oceánografie, mechanické a elektroinženýrství apod.

 

Zdroj: darpa.mil, endgadget.com