Američtí lékaři zkouší léčit drogové závislosti pomocí speciálních implantátů

Léčba závislosti v USA postoupila do nového věku. Tamní úřady schválily možnost vyzkoušet na vybraných pacientech bojujícími se závislostmi speciální mozkové implantáty, které jim pomohou překonat touhu po droze. Jako první se tomuto testu podrobil 33letý Gerod Buckhalter, který je déle než deset let závislí na opiátech a má za sebou několik pokusů o léčbu stejně jako několik předávkování.

Vedoucí lékař celého projektu Ali Rezai popsal zařízení, které bylo pacientovi voperováno, jako kardiostimulátor pro mozek. Zároveň však dodává, že tento zákrok rozhodně není vhodný pro běžné zdravé pacienty a nejedná se augmentace, které známe ze sci-fi knížek a filmů.

Kromě pana Buckhalter se prvního kola pokusů účastní tři další drogově závislí. Lékaři musí v první fázi podrobně poznat jejich mozek a najít v něm přesné místo, které reaguje na drogové podněty, Následně prostřednictvím malinkaté dírky o průměru jeden milimetr vloží do této části mozku malou elektrodu s baterií, která mozek v pravidelných intervalech stimuluje.

Tento systém využívá metodu hluboké mozkové stimulace, která se osvědčila při léčbě nervových a mozkových onemocnění jako je Parkinsonova choroba, epilepsie nebo obsedantně kompulzivní poruchy. V současnosti má tyto implantáty více než 180 000 lidí po celém světě.

Vědci nyní budou zkoušet, jestli může tato metoda pomoci při léčbě mozků poznamenaných dlouhodobou drogovou závislostí. Že bude tato metoda mít úspěch není zatím jisté. Všichni čtyři pacienti budou po zákroku podrobeni celé řadě testů a zkoumání.

Zdroj: bbc.com