Foto: Wikimedia

Apple si patentoval systém měření příznaků Parkinsonovi choroby pro své hodinky

Jedním z výrazných směrů, jímž se ubírají funkce hodinek Apple Watch je zdraví. Bez nadsázky lze říci, že z hlediska zdravotních funkcí nemají hodinky od Applu konkurenci, tedy minimálně mimo sféru speciálních zdravotních pomůcek. Apple Watch se naučily měřit krevní tlak, nebo EKG a mají třeba také detekci pádu. Ta v kombinaci s automatickým zavoláním pomoci už několika uživatelům zachránila život.

A jak se zdá Apple bude i do budoucna zdravotnické schopnosti svých hodinek rozšiřovat. Jednou z novinek by se měla stát soustava funkcí, schopných pomoci pacientům nemocných Parkinsonovou chorobou. Ta se projevuje především třesem a křečemi svalů, který způsobuje mimo jiné také zhoršení jemné motoriky.

Hodinky by mohly pracovat na dvou úrovních. V té první sloužit spolu s mobilním telefonem nebo tabletem jako průvodce pro samotného pacienta v té druhé potom poskytovat přesné zprávy lékařům. Ti díky tomu budou vědět, jak nemoc postupuje, kdy a kolik záchvatů třasu pacient má a podle toho upravovat případnou medikaci. Často se také stává, že pacienti nejsou schopní nebo nechtějí lékařům říci o svém trápení a v tomto případě to hodinky řeknou za ně.

Patent navíc nepočítá jen s hodinkami, detektor třesu by podle něj mohl být vložen třeba v uchu (sluchátku nebo naslouchátku) nebo v brýlích. Apple by tak mohl rozšířit svůj zdravotní program i do dalších zařízení.

Zdroj: gizmodo.com