Čína popírá podíl na kyberútocích spáchaných proti čínskému magnátovi v USA

Čína popírá jakoukoli účast v kyberútoku namířeném proti americkému think-tanku The Hudson Institute, který měl hostit čínského magnáta a exulanta v jedné osobě Gua Wenguie. V důsledku toho instituce akci zrušila s tím, že podle ní stojí za útokem hackeři ze Šanghaje.

Cílem prý bylo „shodit“ nebo alespoň ochromit její internetové stránky. Na incident upozornil své čínské partnery minulou středu ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Guo se nechal slyšet, že právní firma, která jej donedávna zastupovala v řízení o získání politického azylu, se také stala terčem kybernetického útoku. Kvůli němu ho prý přestala zastupovat. Podle představitele čínského ministerstva veřejné bezpečnosti nemá čínská strana žádné důkazy, že by do obou útoků měly být zapojeny vládní kruhy.

Guo, který ze své vlasti odešel v roce 2014, je otevřeným kritikem Komunistické strany Číny. Byznysman se usadil v New Yorku a jeho kritika vznášená proti vrcholným čínským představitelům vzbudila na YouTube a Twitteru velký ohlas. Nutno podotknout, že Guo tak činí bez důkazů, takže je třeba brát jeho vyjádření v tomto směru s rezervou. Čína již proti němu vydala mezinárodní zatykač, ještě v Číně měl podle čínských justičních orgánů nabízet úplatek náměstkovi ministra. Magnát čelí také v USA žalobám ze strany svých krajanů a čínských společností. Naposledy proti němu vznesla čínská policie obvinění z údajného znásilnění. Guo všechny žaloby a obvinění kategoricky odmítá.

Čína není, pokud jde o vládou podporované „hacky“, nepopsaným listem. Loni ukázala americká vládní finanční agentura Federal Deposit Insurance Corporation  prstem na čínskou armádu, která prý proti ní podnikala již od roku 2010 sérii kyberútoků. V srpnu letošního roku zatkla FBI čínského občana, který stál údajně za masivním únikem dat namířeným proti další vládní agentuře Office of Personnel Managament.

 

Zdroj: Reuters.com, endgadget.com