Čínská aplikace umožní přenést obličej uživatele do populárních filmů nebo seriálů, panují však obavy o její bezpečnosti

Mobilní aplikace umožňující změny obličeje za pomoci umělé inteligence jsou velmi populární. Nedávno svět učarovala aplikace FaceApp, která dokázala velmi realisticky simulovat stárnutí. Tento pátek se objevila aplikace Zao, která je schopná přenést obličej uživatele v reálném čase do libovolného videa a mohou tak vznikat zábavné scénky z oblíbených filmů a seriálů v nichž si lidé přímo „zahrají“. Hned po svém uvedení se tato aplikace stala velmi populární.

FaceApp i Zoe ale spojují i jiné okolnosti, než pouze ty, že se jedná o zábavné aplikace. Obě nějakým způsobem pracují s fotografiemi uživatelů a u obou panují důvodné obavy související s porušováním soukromí a dalším využití těchto fotografií.

Aplikace disponuje několika vybranými scénami, do nichž je možné obličej nahrát. Nelze ji tedy využít například k vytváření falešných extremistických videí nebo videí s erotickým obsahem. Problém je, že ve smluvních podmínkách, které musí každý uživatel odsouhlasit je klauzule o tom, že vývojáři si vymezují právo nakládat svobodně s veškerým obsahem, jež je do aplikace nahraný.

Na porušování soukromí ze strany aplikace si stěžuje řada uživatelů aplikace. Díky negativním reakcím spadlo její hodnocení z původních 4,5 hvězdičky na 1,9. Ve více než 4 000 recenzích mnoho uživatelů uvádí jako důvod nízkého hodnocení právě porušování vlastního soukromí.

Zao uvádí, že veškeré nahrané selfie fotografie nebudou použita k ničemu jinému, než ke zlepšování aplikace. Na nátlak také tvůrci aplikace slíbili, že veškerý obsah, který uživatel smaže bude automaticky smazán i ze serverů. Aplikaci Zao, která byla oblíbená především v Číně mezitím zablokovaly některé tamní sociální sítě.

Zdroj: mashable.com