Čínský regulátor odmítá nařčení z cenzury kyberprostoru. Podle něj musí být internet „spořádaný“

Čínský regulátor digitálního prostoru Cyberspace Administration of China (CAC) odmítá kritiku, že cenzuruje internet. Prý jen dělá všechno pro to, aby byl internet „spořádaný“.

Regulátor tak reaguje na nedávné zařazení Číny na 65. místo z hlediska svobody tisku americkou nevládní organizací Freedom House. CAC vyzývá mezinárodní společenství, aby Číně pomohlo bojovat se zmíněnými falešnými zprávami a jinými problémy na internetu. Náměstek regulátora Ren Xianliang agentuře Reuters sdělil, že cílem úřadu je umožnit na internetu „volný oběh informací“, zároveň však zdůraznil potřebu „společenského pořádku“, který prý narušují falešné zprávy nebo šíření fám.

Čína v praxi aplikuje přísná pravidla při používání internetu a v posledních letech se podle různých mezinárodních nevládních organizací situace v čínském digitálním prostoru z hlediska svobody projevu zhoršila. Za „utahování šroubů“ prý může velmi striktní politika čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která pod pláštíkem boje proti fámám nebo falešným zprávám umlčuje i politické oponenty a kritiky vlády. Letos vláda schválila zavedení nových restrikcí pro fungování domácích médií a zpřísnila dozor nad sociálními sítěmi.

Freedom House také Číně vytýká, že se její hackeři a „trollové“ v minulém roce údajně snažili prostřednictvím sociálních sítí ovlivnit volby v 18 zemích světa. Čínské úřady letos navíc uvalily zákaz na používání virtuálních privátních sítí (VPN) a dalších metod, které by mohly ujít pozornosti obávané kyberochrany zvané Great Firewall.

V Číně v těchto dnech vrcholí přípravy na prosincový kongres World Internet Conference, kterého se zúčastní zástupci vlád světa a OSN. Se svými čínskými protějšky budou diskutovat mimo jiné na téma správy kyberprostoru. Konference by se měly účastnit i některé zahraniční technologické společnosti, včetně zástupců Facebooku, který je zde mimo oficiální úřady blokován.

 

Zdroj: reuters.com