DARPA úspěšně otestovala roj dronů k podpoře pěchoty. Pomůže s bojem v náročném městském terénu

Drony našli uplatnění ve vojenství dříve, než jsme je znali z civilního prostoru. Dálkově ovládaná letadla sloužila ke špionáži a později také k přímým vojenským operacím. Americká agentura DARPA, která se mimo jiné zabývá implementací pokročilých technologií do výzbroje americké armády, je nyní zkouší ve zcela nových rolích.

Video, které agentura nedávno zveřejnila ukazuje, jak by mohli vojákům pomoci skupiny menších autonomních létajících robotů. Stroje, které se svou velikostí příliš neliší od běžných komerčních dronů by měly pomoci pozemním silám především v orientaci ve složitých terénech, jako je například městská zástavba.

Jednou ze základních vlastností těchto nových dronů je schopnost se pohybovat autonomně jako skupina. Vzhledem k tomu, že robotů může být v jedné létající „jednotce“ až 250, můžeme mluvit doslova o hejnu. Výhoda takového postupu je v tom, že by dokázal prozkoumat větší prostor a zároveň bude těžší je všechny sestřelit za pomocí konvenčních zbraní.

Video, které DARPA zveřejnila bylo pořízeno během vojenského cvičení v Gruzii. Jednalo se o druhou z celkových šesti zkoušek nové zbraně, které jsou pro drony naplánovány. To, že se velení americké armády domnívá, že podobná zařízení stanou v dohledné době běžnou součástí výbavy pěchotních jednotek dokazuje i to, že nezávisle na dronech vyvíjí DARPA také účinnou protidronovou obranu pro případ, že by létající roboty chtěl do boje zapojit také protivník.

V současnosti se pracuje hned na několika projektech s různými technologiemi. Americké letectvo představilo v červnu mikrovlnný emitor THOR, který dokáže zneschopnit celé skupiny dronů, americké námořnictvo zase využilo integrovaný systém protivzdušné obrany MRZR LMADIS k sestřelení iránského dronu.

Zdroj: darpa.mil