Foto: Pixabay

Elon Musk popřel, že by Tesla podnikala v Číně špionážní operace

Vztahy mezi USA a Čínou jsou dlouhodobě napjaté a snesou také označení nervózní. Obě země se obávají vzájemné špionáže (ať už vojenské, ekonomické nebo technologické), zároveň se však oběma vyplatí alespoň základní ekonomická spolupráce a vzájemný přístup k trhům.

Zásadní je čínský trh například pro automobily Tesla, které se v posledních letech staly symbolem technologického pokroku, jehož USA dosáhly. V nedávné době se ale objevily spekulace o možných komplikacích pro Teslu v Číně. Tamní armáda totiž zakázala vjezd vozům Tesla do svých zařízení. Důvodem jsou údajně obavy ze shromažďování citlivých údajů pomocí kamer, jež jsou součástí výbavy vozů.

Musk tyto obavy během víkendu označil za nepodložené a dodal, že pokud by se Tesla skutečně podílela na špionážních operacích pro vládu USA, bylo by to její postavení na trhu extrémně špatné, a to nejen v armádních kruzích. Naznačil tak, že Tesla by šla proti svým vlastním zájmům, pokud by takto úzce spolupracovala s vládou USA, na které je strukturně zcela nezávislá.

Čína je pro Teslu druhým největším trhem právě před USA a v globálním měřítku přináší více než čtvrtinu tržeb. Musk dodal, že je přesvědčen o tom, že pokud by společnost zneužila důvěru a využívala by své automobily (respektive data z nich sebraná) ke špionáži, mohla by být z tamního trhu odstavena.

Elektromobilita je v Číně na vzestupu a mnoho tamních výrobců začíná s produkcí vlastních automobilů. Je možné, že jeden z budoucích scénářů počítá s koncem Tesly v Číně, pokud budou tamní výrobci schopní saturovat trh. Vypovězení Tesly by se tak mohlo stát odvetou za Huawei, TikTok a další. Jedná se však pouze o jednu z variant, která nemusí vůbec nastat.

Zdroj: bbc.com