Evropský parlament schválil směrnici jež může změnit podobu internetu

Poslanci Evropského parlamentu nevyslyšely hlasy tisíce lidí, kteří v uplynulých dnech demonstrovali po celé Evropské unii a schválil nová pravidla regulující internet v oblasti autorských práv. Schválená směrnice má celou řadu článku, nejproblematičtější jsou dva z nich.

Z přítomných poslanců hlasovalo 348 pro návrh, 274 proti a 36 z nich se zdrželo. Směrnice tak může díky tomuto rozhodnutí vstoupit v platnost a být schválena na národní úrovni jednotlivých států. O text nařízení se bojovalo do poslední chvíle. Část poslanců se pokusila vyvolat hlasování o vypuštění nejkontroverznějších bodů, avšak se svým pozměňovacím návrhem neuspěli.

Státy Evropské unie budou mít po 9. dubnu, kdy rozhodnutí formálně schválí Rada EU, dva roky na to, začlenit jej do své legislativy na národní úrovni. To samozřejmě platí i pro Českou Republiku. Čeští poslanci nebyli v hlasování jednotní a hlasovali pro i proti přijetí většinou podle příslušnosti ke své frakci v Evropském parlamentu.

Článek jedenáct, podle nějž budou muset vyhledávače a další servery platit licenční poplatek za sdílení částí obsahů například zpravodajských serverů. Článek třináct potom nutí internetové platformy, na nichž je možné sdílel obsah aktivně vystupovat proti porušování autorských práv. Fungující systém, který by to umožnil ale zatím neexistuje. Omezení se obávají i někteří tvůrci fanouškovského obsahu, kteří například vytvářeli filmy nebo scény přestříháním originálního obsahu.

Jakou formou a do jaké míry zasáhnou nová nařízení do podoby internu a jak budou vymáhána zatím není jasné. Mnoho odborníků však upozorňuje na to, že nová legislativa je velmi mocným nástrojem, který může do obrovské míry změnit podobu internetu tak jak jej známe. Největší pesimisté označili dnešní den za počátek období internetového temna.