Facebook dočasně stáhl 200 aplikací pro podezření ze zneužívání uživatelských dat

Facebook provádí audit aplikací, které mohly v minulosti zneužít data jeho uživatelů. V rámci něj dočasně zablokoval 200 aplikací, u nichž má toto podezření. Šetření jsou podrobeny aplikace, které mohly zneužít uživatelské údaje ještě před zavedením nových pravidel  platformy pro přístup k datům v roce 2014.

Opatření je zjevnou reakcí na kauzu se zneužitím osobních údajů desítek milionů amerických uživatelů Facebooku britskou poradenskou firmou Cambridge Analytica, která začátkem měsíce ukončila provoz. Facebook v příspěvku na blogu uvedl, že má pro účely auditu k dispozici velké týmy vlastních i externích expertů, které dosud prošetřily tisíce aplikací.

Facebook jména v současnosti vyšetřovaných aplikací zatím nezveřejnil. Pokud však najde dostatek důkazů, že tyto a v budoucnu případně jiné aplikace data uživatelů zneužily, uvede je na stránce, která nyní uživatele informuje, jestli jejich data byly firmou zneužity.

Skandál se zneužitím dat britskou společností vypukl poté, co se zjistilo, že výzkumný pracovník v oboru psychologie Aleksander Kogan „vytěžil“ prostřednictvím kvízové osobnostní aplikace Facebooku osobní údaje části uživatelů sítě a tato data v rozporu s jejími pravidly pro nakládání se soukromými údaji firmě prodal. Testu se zúčastnilo sice jen 270 tisíc uživatelů, nicméně Kogan měl tehdy přístup i k účtům všech jejich přátel, takže celkem získal data asi o 87 mil. uživatelů. Společnost je potom využila v posledních amerických prezidentských volbách v roce 2016.

 

Zdroj: pcmag.com