Foto využito se svolením společnosti Facebook

Facebook představil funkci promítání očí uživatele na VR a AR headsety. Má usnadnit sociální interakci

Většina headsetů VR má podobu poměrně rozměrné masky a jejího nositele odřízne od ostatních. Reality Labs pracující pod společností Facebook napadlo změnit tento fakt alespoň napůl, ovšem výsledek může působit poněkud děsivě . Zatímco samotný uživatel zůstává plně pohroužený do reality, kterou mu promítají brýle, avšak jeho okolí může lépe sledovat jeho mimiku a reakce, podle autorů nápadu pomáhá tento krok překonat anonymitu a zesiluje sociální kontakt mezi lidmi.

Technologie představená Facebookem nese označení reverzním passthrough VR. Je vlastně opakem funkce Passthrough VR, která umožňuje uživatelům s brýlemi vidět okolní svět, například pokud opustí vymezený prostor. Jedná se vlastně o specifickou formu rozšířené reality. Pro nositele, kteří měli tuto funkci aktivovanou bylo nepřirozené, že ačkoliv on své okolí viděl jeho okolí nedokázalo z jeho tváře nic vyčíst. A právě reverzním passthrough VR by toto měl změnit.

Na tomto projektu pracuje Nathan Matsuda, vývojář ve FRL už déle než dva roky. V roce 2019 začal tím, že si do svých brýlí umístil speciální kameru a její záběr promítal na displej umístěný na přední části brýlí. Svůj koncept posouvá nyní dál a vytvořil specifické brýle s osmiúhelníkovými displeji, které vypadají jako z filmu Terryho Gilliama.

Ačkoliv se může zdát výše uvedený vývoj jako bláznivý nápad, může v budoucnu uspět. Pokud v některém z provozů budou lidé skutečně pracovat delší dobu s AR brýlemi a budou mezi sebou potřebovat komunikovat mohla by jim tato funkce výrazně usnadnit sociální interakci.

Zdroj: theverge.com