Google vyřešil první matematický problém za pomocí kvantového počítače a vyhlásil dobu kvantové nadvlády

Kvantové počítače jsou podle mnohých odborníků budoucností výpočetní techniky. Až doposud však měli jeden problém – ačkoliv je vědci dokázali navrhnout a zrealizovat, nedokázali přijít s vhodným problémem, který by tento počítač dokázal vyřešit. A to se zřejmě nyní mění, protože společnost Google oznámila, že jejím pracovníkům podařilo uskutečnit první výpočet provedený na kvantovém počítači.

Vyjádření Google zveřejnily renomované servery, jako zpravodajský portál NASA nebo The Financial Times. Google se tímto dle svých slov dostal do pozice kvantové nadřazenosti (nejedná se o fyzikální pojem, ale spíše o PR vyjádření).

První výpočet, který speciální počítač Googlu provedl, ověřoval náhodnost čísel generovaných nezávislým generátorem náhodných čísel. Tento matematický problém dokázal počítač vyřešit během tří minut a dvaceti sekund. Pokud by jej řešil doposud nejvýkonnější superpočítač, trvalo by mu to dle odhadu 10 000 let. To znamená, že tento problém byl na počítačích, které jsme doposud znali efektivně neřešitelný.

Přesto že se jedná o historický krok, který si možná budou jednou vědci připomínat, doba praktického zapojení kvantových počítačů je ještě daleko v budoucnu. Problém je právě tom, že ačkoliv by kvantové počítače dokázaly přinést nové objevy v chemii, kryptografii, umělé inteligenci a dalších oborech, je nutné jim příklad, který mají řešit správně kvantově připravit.

Google se kvantovým počítačům, stejně jako řada dalších velkých technologických firem a výzkumných pracovišť, věnuje dlouhodobě. V minulosti jeho zástupci uvedli, že očekávají řešení prvních kvantových problémů do roku 2017. V té době využíval Google 72bitový systém, který bylo však velmi obtížné ovládat. Proto byl vyvinutý jiný počítač Sycamore založený na 53bitovém designu, se kterým se průlom opravdu podařil. Už na výše popsaných základech počítačů je vidět, že kvantové počítače nutně nepracují s dvojkovou soustavou, na které jsou dnešní počítače (včetně superpočítačů) založeny.

Na vyjádření Googlu reagovalo také několik kritiků například vedoucí výzkumu IBM Dario Gil. Ten tvrdí, že ačkoliv se jedná o kvantový výpočet, zařízení, které Google využil není možné považovat za kvantový počítač v pravém slova smyslu, protože se jedná o specializovaný kus hardwaru, který byl navržen pro řešení jediného problému. Chybí mu tedy univerzálnost. IBM je přitom jeden z nejvýraznějších konkurentů společnosti Google v oblasti kvantové výpočetní technologie.

Zdroj: ft.com