Hackeři ukradli japonské společnosti 400 milionů dolarů v kryptoměně

Kryptoměny jsou od počátku svého vzniku terčem hackerských útoků. Absence jejich regulace a praktická nemožnost návratu podvodných transakcí jsou pro počítačové piráty velmi lákavé. Útoků po obrovském nárůstu popularity v loňském roce ještě přibylo. Situací na poli kryptoměn se zabývala rozsáhlá zpráva společnosti Ernst a Young.

Velký a úspěšný hackerský útok se minulých dnech odehrál v zemi, odkud princip kryptoměn údajně vzešel (Satoši Nakamoto, zakladatel a tvůrce principu Bitcoinu, o sobě tvrdí, že je Japonec, jeho identita však není známá). Z tamní kryptoměnové burzy Coincheck patřící mezi největší v zemi se ztratilo 500 milionů tokenů virtuální měny NEM. Ty měly v přepočtu hodnotu téměř 400 milionů dolarů. Zatím není jasné, jak útok probíhal a jak se podvodníkům podařilo peníze získat.

Po zjištění krádeže společnost okamžitě pozastavila všechny obchody a transakce a snaží se zjistit, kde její peníze skončily. Ve tweetu vedení společnosti uvedlo, že uvažuje o odškodnění pro klienty, které vzniklá situace poškodila.

Měna NEM patří v současnosti mezi osm nejpopulárnějších kryptoměn na světě. Server TechCrunch ji popisuje jako platformu zaměřenou především na platby a další finanční služby. Využívá ji například soukromý blockhain Mijin, který by v budoucnu měl poskytovat služby bankám.

Případ ukradených 400 milionů NEMů připomíná krádež z roku 2014, kdy po odcizení měny v hodnotě 400 milionů dolarů musel blockhain Mt Gox podat žádost na ochranu proti bankrotu. Loupež tehdy výrazně otřásla celou kryptoměnovou burzou. Nyní však je burza díky nárůstu investic mnohem silnější, a i když je odcizená částka srovnatelná, na ostatní obchody to pravděpodobně nebude mít vliv.

Zdroj: theverge.com