IoT a práce s velkými daty pomáhají v zemědělství i v ČR

Internet už dávno není doménou pouze živých uživatelů, ale také věcí. Díky IoT spolu dokáží komunikovat jednotlivé technologie bez přispění člověka a tento trend se stále častěji objevuje v různých odvětvích lidské činnosti. A jak se ukazuje nebojí se jej ani české zemědělství, konkrétně tedy konkrétně Agrodružstvo Miroslav v Jihomoravském kraji. To vytvořilo ve spolupráci se společností Soitron privátní IoT síť shromažďující data z celé řady chytrých senzorů.

Hlavní výhodou této sítě je možnost kontrolovat dění celého provozu v reálném čase. „Bylo pro nás nemožné rozklíčovat do detailu zvyšující se náklady, které se odrážejí v ceně našich produktů. Potřebovali jsme konkrétní řešení pro účinnější řízení výroby,“ dodává předseda agrodružstva Radek Janeček.

Díky lokalizovaným datům je možné zjistit, která část zemědělské výroby má jaké náklady a v porovnání s tím jaké přináší výsledky je potom možné celý systém lépe optimalizovat. Senzory se zabývají především nakládáním s elektřinou, vodou, plynem, teplotou, větráním a svícením v místnostech. Výhodou systému přitom je, že nepotřebuje novou kabeláž.

„Díky řešení jsme zjistili, že chlazení mléka je mnohem nákladovější, než jsme si původně mysleli,“ dodává Radek Janeček, kterému implementace řešení objasnila řadu nákladů. Analýza dat pomohla odhalit i nákladovou anomálii, kterou způsobilo špatně zavřené okno.

Práce s velkými objemy dat je důležitou součástí nejen mechanické výroby ale také zemědělství. Systémy IoT tak najdou stále častější využití i v odvětvích lidské činnosti v nichž bychom si to dříve nedokázali představit.

Zdroj: tisková zpráva