Foto: se svolením Getty Images

Na Saturnově měsíci Enceladu by se mohl nacházet život podobný pozemskému

Vědci nedávno zjistili, že Saturnův měsíc Enceladus disponuje fosforem. Toto zjištění vyplynulo z analýzy ledových částic vyvržených z oceánu tohoto přírodního satelitu, které zaznamenala sonda NASA Cassini. Jednoduše řečeno to znamená, že Enceladus má všechny potřebné chemické stavební kameny pro život, jak ho známe na Zemi.

„Enceladus má všechny složky, které jsou zapotřebí pro typický pozemský život, a tamní oceán je dobrým prostředím pro život, jak ho známe,“ řekl deníku The Wall Street Journal Morgan Cable, astrobiologický chemik z Laboratoře proudového pohonu NASA.

Sonda Cassini, která v roce 2017 zanikla v Saturnově atmosféře, shromáždila data průletem kolem gejzírů Enceladu na jeho jižním pólu a Saturnova prstence E, který rovněž obsahuje vyvržené částice z měsíce. Pod svou ledovou kůrou má Enceladus teplý podpovrchový oceán, hluboký přes 30 kilometrů, který obklopuje celý měsíc. Výrony na jeho jižním pólu chrlí ledové částice do vesmíru, což umožňuje výzkumným sondám, jako je Cassini, studovat chemické složení oceánu, aniž by se musely přiblížit, nebo dokonce přistát na povrchu měsíce.

Údaje z předchozích misí ukázaly, že měsíc má všechny základní stavební prvky nutné pro život – uhlík, vodík, dusík, kyslík a síru – ale právě s výjimkou fosforu. Nyní výzkumný tým nalezl mezi přibližně 1 000 vzorky, které byly původně prohlédnuty, devět zrnek obsahujících fosfát (fosfor vázaný na atomy kyslíku). Zjištěné nepatrné množství odráží všeobecný nedostatek fosforu ve vesmíru. „Ze šesti biologicky důležitých prvků je fosfor ve vesmíru zdaleka nejvzácnější,“ řekl Frank Postberg, hlavní autor studie.

To, že Enceladus obsahuje prvky nezbytné pro život, samozřejmě nemusí nutně znamenat, že na měsíci život existuje. Morgan Cable uvedl, že pro zodpovězení otázky, zda je zde přítomný život, bude zapotřebí další mise, přičemž sonda by měla k Enceladu dorazit kolem roku 2050. Kromě toho může k dalšímu objasnění přispět i vesmírný dalekohled Jamese Webba.

Zdroj: engadget.com