Zdroj: ghgsat.com

Kanadský satelit Iris měří emise metanu na konkrétních místech, má pomoci v boji proti globálnímu oteplování

Když se řekne skleníkové plyny, většina z nás si vybaví oxidy uhlíku. Existují však i další plyny produkované průmyslovými závody, ale i živočišnou výrobou nebo odpadovým hospodářstvím, které výrazně ovlivňují globální oteplování. A zástupcem takových plynů je i metan. Jeho emise v globálním měřítku budou nyní více pod kontrolou, a to díky novému satelitu Iris.

Toto zařízení bylo 2. září vypuštěno na oběžnou dráhu a přes své nevelké rozměry (20  x 30 x 40 cm) dokáže velmi detailně mapovat zemský povrch s přesností 25 metrů. Kromě zeměpisných souřadnic shromažďuje tento satelit i data o míře přítomnosti metanu. Podle svého tvůrce – společnosti GHGSat – se jedná první z deseti podobných zařízení, jež by měla být do roku 2022 vyslána na oběžnou dráhu.

Hlavním úkolem těchto satelitů je přesné měření koncentrace metanu propojené s konkrétními zeměpisnými údaji. Díky tomu dokáže přesně označovat velké zdroje metanu na povrchu Země. Podle odborníků může mít metan až třikrát vyšší potenciál ovlivňovat globální oteplování, než oxidy uhlíku.

GHGSat na celém projetu spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou a množstvím regulačních orgánů po celém světě. Ty by měly na základě nově získaných dat vypracovávat analýzy včetně návrhů možností změny pro konkrétní oblasti a regiony.

První oblastí, na kterou se satelit zaměřil, je Turkmenistán, konkrétně oblast s rozsáhlým zpracováním ropy a plynu. Ale data, která satelit posbíral, nejsou v současnosti relevantní, protože dochází ke kalibraci jeho senzorů. Přesnější měření by mělo přinést detailní nastavení, stejně jako vypuštění dalších satelitů. K tomu by mělo dojít do konce tohoto roku.

Zdroj: bbc.com