Lékaři úspěšně otestovali čip v lécích proti bolesti, chtějí tak zabránit jejich zneužití

Medicína má novou zbraň proti zneužívání léků na tlumení bolesti, speciální očipované pilulky, které pošlou lékaři signál pokaždé, když pacient lék požije. Díky tomu má lékař neustále přehled o počtu léků, které pacient užívá a pokud jejich množství překročí denní limit, ví, že je třeba vzniklou situaci řešit.

Léky proti bolesti přispívají ke zkvalitnění života mnoha pacientům, kterým poskytují úlevu a umožní jim vést kvalitnější život. Nevýhodou těchto přípravků však je, že mohou velmi rychle způsobit závislost, kterou zároveň provází snížení účinků léků, pokud je pacient bere v příliš velkém množství.

Lékařský tým z Harvard Medical School’s Brigham and Women’s Hospital vedený Peterem Chaiem proto vytvořil a úspěšně otestoval kapsle se speciálním čipem, který se aktivuje stykem se žaludeční kyselinou. Tento fakt měl podle testu velmi dobrý vliv na pacienty, protože ti pod vědomím kontroly léky zbytečně nezneužívali. Zároveň tato nová technologie zabrání zneužívání léků na předpis co by drog, v případě kdy pacient pouze předstírá bolesti, aby se dostal k opiátům.

Třetí výhodou je, že pokud pacient začne léky na bolest užívat častěji, indikuje to zvýšení bolesti, což může znamenat zdravotní komplikaci. Díky sledování léků se o ní lékař rychle dozví a může zasáhnout mnohem rychleji.

Samotný vysílač je velký zhruba jako sezamové semínko a je ukrytý v gelové kapsli. Jakmile se rozpustí, dojde díky styku s kyselinou k aktivaci čipu, ten pošle signál zařízení o velikosti Mp3 přehrávače, který má pacient přilepené na břiše. Toto zařízení potom pošle zprávu do databáze, kterou má lékař k dispozici.

Test byl proveden na vzorku 15 pacientů, kteří se zotavovali po bolestivých zlomeninami, lékaři jim dali 21 tabletek, aby je používali podle potřeby. Většina pacientů léky nevypotřebovala, což mimo jiné znamenalo, že množství tablet bylo příliš velké a v případě, by nebyly sledovány, mohlo by dojít k jejich prodeji nebo jinému zneužití. Nová technologie dává lékařům možnost sledovat, kdy pacienti léky užívají. Zjistili například, že někteří pacienti je užívali před spaním preventivně, což rozhodně není nejlepší způsob užívání.

Kdy bude technologie zařazena plně do praxe, zatím nebylo oznámeno, ale po úspěšných testech se za ni přimlouvá řada lékařů.

Zdroj: theverge.com