Lékaři v Třinci tisknou před operací srdce pacientů, na jejich modelech zkoumají operační možnosti

Jednou z oblastí lidské činnosti, kde by se mohl 3D tisk poměrně široce prosadit, je zdravotnictví. A to nejen v případě tisku na speciálních biotiskárnách, ale i u běžného 3D tisku z plastů. 3D tisk do své rutinní praxe uvedla jako první v ČR Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Zdejší kardiologové využívají 3D tisk srdce pacienta k tomu, aby si mohli operaci přesně rozvrhnout a „vyzkoušet nanečisto“. Na modelech, které se přesně shodují se srdcem pacienta, si mohou vyzkoušet jaký typ a velikost okluderu je vhodný pro proceduru zvanou katetrizační uzávěr ouška. Díky tomu je tento zákrok pro pacienta bezpečnější a efektivnější.

Na začátku tohoto postupu byla snaha jednoho z lékařů udělat radost svému blízkému. Protože měl z vyšetření přístup k tomografickým snímkům srdce svého otce, zpracoval je do 3D modelu, vytiskl na své domácí tiskárně a dal je tatínkovi jako netradiční dárek k Vánocům.

„To nás zavedlo k tomu, že jsme se naučili srdce dostat z počítačové tomografie do 3D obrázku a následně do tiskárny,” říká na úvod lékař kardiologického oddělení Nemocnice Podlesí, MUDr. Otakar Jiravský, který se shodou okolností se stále dostupnější technologií 3D tisku seznámil taktéž v závěru loňského roku. Filamentová tiskárna od české firmy Prusa Research byla totiž vysněným a dlouho spořeným dárkem jeho šestnáctiletého syna a oba se ihned ponořili do zkoumání možností tiskárny. „Velmi rychle jsme zjistili, že jsou téměř neomezené a záleží pouze na kreativitě a odhodlanosti na cestě k tiskovému cíli. Když jsem viděl, co a v jaké kvalitě se dá tisknout ze světa běžných věcí, bylo jen malým krůčkem objevit medicínské aplikace,” pokračuje Otakar Jiravský.

Na základě těchto zkušeností vznikla v nemocnici skupina specialistů, která byl pojmenovaná 3D PrinTeam. Ten se zabýval možností reálného využití 3D tisku v nemocniční praxi a výsledkem je postup popsaný na začátku našeho článku.

Výhodou jsou i ušetřené finance, tisk jednoho srdce vyjde přibližně na 100 Kč. Cena jednoho okluderu (který lze přirovnat k ucpávce) se pohybuje kolem 35 000 Kč. Během operace lékaři díky přípravě na 3D modelu vědí, jaký použít a nemusí jich zbytečně zkoušet více. Srdce každého člověka je proporcionálně jiné a sedí mu jiný typ okluderu.

Zdroj: tisková zpráva