NHS plánuje vytvořit národní AI laboratoř

Národní zdravotní služba Velké Británie (NHS) plánuje zřídit AI laboratoř, která by měla zlepšit péči o pacienty i zdravotnický výzkum. Na projekt ministerstvo zdravotnictví vyčlení 250 milionů liber.

AI již nyní ukazuje potenciál učinit v medicíně zásadní průlom, konkrétně např. v diagnostice pacientů, získávání nových poznatků o nemocech či zlepšování chodu nemocnic.

Klinické testy v minulosti prokázaly, že různé AI algoritmy umějí ze skenů pacientů rozpoznat stejně dobře jako lékaři rakovinu plic, kůže nebo desítky očních diagnóz. Byly také vyvinuty AI nástroje, které dokáží predikovat pravděpodobnost přežití u pacientek s rakovinou vaječníků a které pomáhají lékařům se stanovením vhodné léčby, nebo AI, která signalizuje, u kterých pacientů je pravděpodobnější, že zmeškají návštěvu lékaře, a na které by mohly být zaměřeny upomínací hovory.

Tyto i jiné nástroje však NHS ve svých zařízeních zatím běžně nevyužívá. Ministr zdravotnictví Matt Hancock věří, že AI laboratoř to pomůže změnit – podle něj má umělá inteligence „obrovskou sílu“ ke zlepšení zdravotní péče, záchraně životů a zajištění toho, že lékaři budou mít na pacienty více času.

Větší zapojení AI do zdravotnictví však představuje pro NHS jisté výzvy – od školení zaměstnanců přes zlepšení kyberbezpečnosti po zajištění důvěrnosti dat pacientů.

Největším problémem by mohla být právě ochrana soukromí pacientů. Např. londýnskou nemocnici Royal Free Hospital před dvěma lety kritizovaly úřady za to, že sdílela miliony záznamů o pacientech s AI divizí Googlu, společností DeepMind, a ve stejném roce byla NHS zasažena rozsáhlým kyberútokem, v jehož důsledku se např. některé nemocnice nemohly dostat k pacientským záznamům.

 

Zdroj: bbc.com