Platforma YouTube v posledním čtvrtletí loňského roku smazala přes 8 mil. videí

Populární streamovací platforma YouTube v posledním čtvrtletí minulého roku odstranila téměř 8,3 mil. závadných videí. Většina z nich měla sexuální obsah nebo byla určena ke spamování. Uvedla to ve své čtvrtletní transparentní zprávě.

Další videa propagovala násilí nebo nenávist či obecně vzbuzovala odpor a menšina podporovala terorismus nebo sexuální zneužívání dětí. Zpráva přichází poté, co platforma loni slíbila, že bude transparentnější v tom, jak přistupuje k závadnému obsahu. Čtvrtletní zhodnocení je prý jen začátek a má ukázat pokrok, kterého služba dosáhla na poli detekce a odstraňování obsahu porušujícího komunitní pravidla.

6,7 mil. videí vystopovaly počítačové algoritmy, které je poté postoupily moderátorům k odstranění. 76 % těchto videí bylo z platformy vymazáno ještě předtím, než je měl kdokoli šanci zhlédnout. Na dalších 1,1 mil. videí upozornili členové programu Trusted Flagger a zbytek službě nahlásili běžní uživatelé. Nejvíce stížností na závadná videa přišlo z Indie, USA, Brazílie, Ruska a Německa.

Platforma loni také slíbila, že letos zvýší počet moderátorů na minimálně 10 tisíc (minulý rok měla k dispozici řádově jen tisíce moderátorů). Ne vždy se ani při vyšším počtu moderátorů nebo použití dokonalejších algoritmů strojového učení podaří odstranit veškerý závadný obsah – např. v březnu služba čelila kritice za to, že nevymazala čtyři propagandistická videa ve Velké Británii zakázané neonacistické skupiny National Action.

YouTube kritizovali někteří i za to, že v rámci služby YouTube for Kids je možné se dostat z pohledu dítěte k potenciálně traumatizujícímu obsahu – viz videa zobrazující smrt oblíbených dětských postav (Mickey Mouse ležící v tratolišti krve po zásahu autem apod.) nebo vyložené bizarnosti jako močení Spider-Mana na princeznu Elsu z animovaného filmu Frozen od Walta Disneye. Platforma se poté nechala slyšet, že počet moderátorů navýší zejména zde, protože pokud jde o vytvoření bezpečného prostředí pro děti, algoritmy samy prý nestačí.

 

Zdroj: techspot.com, bbc.com