Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab má šestina českých náctiletých pocit, že jim rodiče nevěnují dostatečnou pozornost

Podle průzkumu vypracovaného v únoru kyberbezpečnostní společností Kaspersky Lab s internetovou poradnou pro mladé Modrá linka (IPčko na Slovensku) vyplývá, že 16 % českých náctiletých ve věku 12–16 let má pocit, že jim rodiče nevěnují dostatečnou pozornost. Cílem bylo zjistit, jak se liší představy rodičů od skutečného chování jejich dětí na internetu.

I další statistika je pro rodiče varující – téměř třetina respondentů (přesněji 30 %) je přesvědčených, že jim rodiče vůbec nerozumí. To je zvlášť znepokojující, protože podle odborníků platí – čím větší důvěra a pevnější vztahy v rodině panují, tím méně rizikově se děti chovají na internetu.

Není pochyb o tom, že dnešní mladá generace vyrůstá on-line. Česká i slovenská mládež tráví na internetu průměrně 3 hodiny denně a většinu tohoto času tvoří komunikace na sociálních sítích. Podle průzkumu mají tři čtvrtiny náctiletých ve výše uvedené věkové skupině profil na Facebooku a dalších sociálních sítích, kam se 36 % z nich zaregistrovalo ještě před dovršením povolené věkové hranice 12 let (v průměru v necelých 10 letech). Na Slovensku to bylo dokonce 64 %.

To pro rodiče rozhodně není dobrou zprávou – na stránkách s věkovým omezením se mladí mohou setkat nejen s nevhodným obsahem, mohou však i sdílet své osobní údaje, informace o své aktuální pozici apod. Další hrozbu mohou představovat neznámí lidé, které mají děti v seznamu přátel. Průzkum v této souvislosti zjistil, že až pětina respondentů komunikuje s lidmi, které zná pouze z internetu, a 18 % s nimi probírá i citlivé a často intimní záležitosti.

Naopak rodiče na internetu tráví průměrně o 68 minut méně než jejich děti. Způsob jejich chování v kyberprostoru je odlišný, jejich aktivity nejsou tak různorodé, především pokud jde o kontakt s ostatními lidmi. I to může být jedním z důvodů, proč rodiče přehlížejí některé potenciální kybernetické hrozby, jimž jsou jejich děti vystaveny. Nedostatek pozornosti a pochopení ze strany rodičů může u dětí vést k nadměrnému využívání internetu, kde se cítí být lépe pochopeni.

I přes všechny tyto rozdíly průzkum ukázal, že rodiče mají o internetových aktivitách svých dětí reálný obraz, včetně těch rizikových. Otázkou však je, zda se jim to zdá v pořádku a dělají dost pro to, aby je před riziky dnešního propojeného světa ochránili.

Kaspersky Lab proto rodičům nabízí službu Kaspersky Safe Kids, která jim pomůže efektivně přistupovat k ochraně jejich dětí ve virtuálním světě. Služba umožňuje zablokovat dětem přístup k určitým aplikacím a webům nebo děti může lépe informovat o nebezpečí prostřednictvím upozornění na rizikovost jejich obsahu. Rodiče také mohou dětem nastavovat časové limity nebo sledovat jejich on-line aktivity. Služba tak nabízí plnohodnotnou ochranu mladých před rozmáhajícími se internetovými hrozbami.