Podle studie modré světlo ze smartphonů rozkládá mozek octomilek

Podle studie provedené akademiky z Oregon State University škodí modré světlo vyzařované displeji smartphonů mozkům octomilek. Konkrétně prý způsobuje jejich rozklad a urychluje stárnutí těchto známých otravných mušek.

   Vědci nejprve vystavili několik dospělých octomilek 12 hodin v kuse modrému světlu a pak je dalších 12 hodin drželi ve tmě. Poté je porovnali s kontrolními skupinami octomilek, které byly drženy ve  tmě  celý den nebo vystaveny světlu, jehož modrou vlnovou délku akademici zablokovali.

   Octomilka žije v optimálních podmínek jen několik měsíců, avšak ty, které se „vykoupaly“ v modrém světle, měly život podstatně kratší, a to přibližně o polovinu. Kromě toho vykazovaly známky poškození sítnice a mozku a nebyly schopné tak dobře šplhat.

   Stejný experiment vědci provedli u octomilek, které geneticky upravili tak, aby jim chyběly oči. Výsledkem byly opět problémy při šplhání, předčasné zahynutí a jasné známky degenerace mozku.

   Podle akademiků jejich zjištění naznačují, že modré světlo je nejen schopné poškodit živou tkáň sítnice, ale nezávisle i mozek. Protože prý jiné výzkumy zvířat prokázaly podobný efekt, je podle jejich názoru nyní nutné začít zkoumat „otázky možných škodlivých účinků světla na stárnutí mozku u lidí“. Akademici svou studii zveřejnili v časopise Aging and Mechanisms of Disease.

   Výzkumy zaměřené na lidi v minulosti našly souvislost mezi umělým světlem, což je obyčejně právě modré světlo, a horším zdravím, např. vyšším rizikem nespavosti a dalšími problémy se spaním. Jiné studie naznačují, že modré světlo může způsobovat předčasné stárnutí kůže a vrásky.

   

    

Zdroj: gizmodo.com