Podle studie se „těžení“ dat mezi aplikacemi pro Android dostává „mimo kontrolu“

Je všeobecně známo, že mobilní aplikace shromažďují uživatelské údaje a sdílejí je s dalšími společnostmi. Z nové studie vypracované Oxfordskou univerzitou však vyplývá, že toto „těžení“ dat se v současnosti dostává „mimo kontrolu“ – téměř 90 % zdarma poskytovaných aplikací v obchodě Google Play prý totiž sdílí data s mateřskou společností Googlu, konglomerátem Alphabet.

Tým výzkumníků analyzoval celkem 959 tisíc aplikací z britské a americké verze obchodu a zjistil, že velké množství z nich obsahuje trackery třetích stran. Podle jeho závěrů může až 88,4 % aplikací sdílet data se společnostmi, které patří pod zmíněný gigant Alphabet. Na druhém místě skončil Facebook (42,5 %), dále následuje Twitter (33,8 %), Verizon (26,27 %), Microsoft (22,75 %) a Amazon, s nímž sdílí data 17,91 % aplikací.

Data sdílená aplikacemi třetích stran mohou podle studie zahrnovat věk, pohlaví, polohu nebo informaci o dalších nainstalovaných aplikacích uživatele. Všechna tato data prý umožňují vytváření detailních uživatelských profilů, které mohou zahrnovat vývody o nákupních návycích, socio-ekonomickém zařazení nebo pravděpodobných politických názorech.

Velké společnosti poté data používají k nejrůznějším účelům, např. k zacílení politických zpráv nebo pro kreditní skóring, nicméně hlavním účelem je cílení reklamy. To však stěží může někoho překvapovat, když tržby z on-line reklamy nyní činí téměř 60 mld. dolarů ročně.

Z poznatků studie také vyplývá, že průměrná aplikace sdílí data s pěti „sledovacími“ společnosti, které je potom předávají větším firmám. Největšími „viníky“ jsou prý nové aplikace a aplikace zaměřené na děti, jež mívají trackerů třetích stran nejvíce. Problém je prý v tom, že většina aplikací je zdarma, a že se tudíž jejich tvůrci musejí spoléhat na reklamu. Právě proto se prý nyní sdílení dat tolik rozbujelo.

Google se závěry studie nesouhlasí a nechal se slyšet, že „ve vztahu mezi Googlem a obchodem Google Play existují jasné zásady pro to, jak vývojáři a aplikace třetích stran nakládají s daty. Požadujeme, aby v tomto ohledu byli vývojáři transparentní a vyžadovali souhlas uživatelů. Pokud aplikace naše zásady porušuje, podnikáme opatření“. Technologický gigant také nesouhlasí s metodologií studie – podle něj „chybně popisuje běžné praktické služby, jako je např. hlášení pádů aplikace nebo analytika, a jak aplikace sdílejí data, aby tyto služby mohly být poskytovány“.

 

Zdroj: techspot.com