Podle vědců lze chytré reproduktory od Amazonu a Googlu hacknout laserem
Akademici z Michiganské univerzity a tokijské University of Electro-Communications zjistili, že chytré reproduktory od Amazonu a Googlu je možné hacknout prostřednictvím laseru. Přesněji řečeno namířením laserového paprsku na jejich mikrofony.
I když jsou lasery tiché, mohou podle vědců reproduktory oklamat tak, aby zachytily zvuk. Začátkem týdne zveřejnili studii, v níž popisují, jak obyčejné laserové ukazovátko za pár dolarů dokáže přenášet neexistující hlasové povely na zařízení Amazon Echo a Google Home na vzdálenost až zhruba 110 m.
Akademikům se „hack“ podařilo provést díky chybě v současné technologii mikrofonů. Aby mohl mikrofon zaznamenat zvuk, je vybaven tenkou blánovitou komponentou zvanou membrána. Když zvuk membránu zasáhne, začne se membrána hýbat a převádět zvuk na elektrický signál. Co se však stane, když člověk namíří na mikrofon laser? Může také způsobit vibraci membrány.
Vědci během zkoumání tohoto efektu přišli na to, že je možné měnit intenzitu laseru tak, aby „navedl“ membránu k vytvoření elektrických signálů pro mluvená lidská slova. To položilo základ pro hack, který vědci nazvali „světelnými povely“. Za použití zvukového zesilovače a budiče laserové diody za 340 dolarů k modulování intenzity se jim podařilo efektivně „zapsat“ do laserového paprsku hlasové povely jako „OK, Google, otevři dveře od garáže“.
Akademici výsledky předvedli v několika videích. Pomocí teleobjektivu v ceně 200 dolarů dokázali přenést povel „OK, Google, kolik je hodin“ do reproduktoru Google Home, který byl od nich vzdálený přibližně 110 m. V další ukázce laser přenesl jiný hlasový povel do reproduktoru sedícího vedle okna v kancelářské budově vzdálené zhruba 73 m.
Celkem vědci svůj „hack“ vyzkoušeli na 17 různých zařízeních a zjistili, že laserem přenášené povely fungují na všech, avšak na různé vzdálenosti. Reproduktory jako Google Home, Amazon Echo a Echo Dot bylo možné takto hacknout na vzdálenost větší než 50 m, zatímco smartphony a tablety jen na vzdálenost 5–20 m.
I když jsou vůči tomuto „hacku“ zranitelné miliony zařízení s podporou hlasového asistenta, jde prý spíše o teoretickou hrozbu než o praktický útok. Laser totiž vyžaduje přímou viditelnost k portu mikrofonu a nebezpečí lze také předejít tím, že zařízení nebude uživatel dávat k oknu. Akademici navíc uvedli, že nezaznamenali žádný případ použití „světelných povelů“ pro zlovolné účely. Dodali, že svá zjištění předali velkým technologickým společnostem.
Zdroj: pcmag.com