Zdroj: engadget.com

Samsung vyvinul displej s extrémní jemností 10 000 PPI, mohl by přinést nový vítr do světa VR

Virtuální realita za poslední roky výrazně pokročila, především díky stále se rozvíjející kvalitě displejů. Stále jsou však problémy, které přetrvávají, a jedním z nich je efekt tzv. „screen door“. Ten se dá jednoduše popsat jako mezery mezi pixely, které uživatel vnímá, když má displej blízko očí. Na souboj tento problém vyzvala společnost Samsung ve spolupráci s univerzitou ve Sanfordu.

Výsledkem této spolupráce je unikátní OLED technologie schopná pracovat s obrazem o rozlišení 10 000 pixelů na place. Tento parametr vysoce převyšuje současné technologické možnosti zobrazování, a to včetně nejmodernějších VR headsetů.

Technologie pojmenovaná newOLED využívá několik reflexních vrstev, z nichž revoluční je hlavně ta, která využívá velmi jemnou strukturu, jejíž hustotu můžeme měřit v nanometrech. Díky ní je možné přidělit barvu pixelům o šířce 2,4 mikrometru (tedy 0,0024 milimetru). Délka jednoho palce přitom odpovídá 25,4 milimetrům.

Díky tomu by nová technologie mohla tvořit prakticky bezchybný obraz, jehož strukturu by ani z velké blízkosti nebylo možné rozeznat lidským okem. Bohužel bude pravděpodobně trvat několik let, než se tato doposud experimentální technologie dostane na výrobní pásy. Pozitivní je, že technologii podporuje značka Samsung, která se řadí mezi největší výrobce displejů a inovátory v této oblasti.

Je důležité si uvědomit, že displej s takto vysokým rozlišením bude potřebovat také velký výpočetní výkon grafických akcelerátorů. Kromě jemnosti obrazu je totiž důležitým parametrem pohodlného VR i vysoký počet snímků za vteřinu.

Zdroj: spectrum.ieee.org