„Selfíčka“ mají v USA vlastní výstavu

Selfie fotografie se pro někoho konečně dostaly do světa umění. Umělec Matthew Mohr vytvořil plastiku s názvem As We Are, která promítá vytografované obličeje na zhruba 4,3 m vysokou interaktivní instalaci v návštěvnickém centru v ohijském Columbusu.

Podle Mohrových slov dílo představuje Columbus jako „srdečné město s různou kulturou, ve kterém se do veřejného dění mohou zapojit návštěvníci i místní obyvatelé“. Plastika je vybavená 3000 speciálně upravenými LED displeji, technologií 3D scanu a fotogrammetrie a celkově má k dispozici 850 000 světel. Panely se světly jsou odshora dolů obtočeny kolem kostry ve tvaru hlavy. Originální plastika stála 1,4 mil. dolarů.

Vzadu se nachází fotobuňka s 32 digitálními fotoaparáty, díky které lze získat „selfíčko“ z jakéhokoli úhlu. Systém poté fotografii přemění do její 3D verze, kterou promítne na instalaci, kde si ji může každý prohlédnout. Celý procedura trvá přibližně tři minuty. Tvar hlavy vychází z průměrného tvaru hlavy napříč různými kulturami a etniky, takže výsledné fotografie nevypadají úplně přesně jako předlohy.

Úřad spravující columbuské návštěvnické centrum doufá, že instalace – spolu s ostatními uměleckými díly – učiní místo atraktivnějším jak pro místní, tak i návštěvníky. Pokud plastiku zrovna nikdo nevyužívá, promítá předchozí portréty, jejichž základ podle Mohra tvoří velké množství odstínů kůže nejrůznějších lidí.

Jak umělec dodává, dílo má jednak pobavit a jednak vyvolat širší diskuzi o fenoménu sociálních sítí, různosti a účinku dynamického umění na veřejnosti. Sám svůj výtvor vidí jako „otevřený, abstraktní kus umění, které zkoumá, jak nazíráme sami sebe individuálně i kolektivně“.

 

Zdroj: endgadget.com