Zdroj: nasa.gov

Sonda NASA se úspěšně dotkla povrchu asteroidu, manévr vstoupí do historie

Americká agentura NASA se v úterý odpoledne opět zapsala do dějin kosmonautiky. Kosmická loď OSIRIS-REx, kterou vyslala, úspěšně dosáhla svého cíle a podařilo se jí sebrat vzorek horniny z asteroidu 101955 Bennu. Je to poprvé, co se NASA nebo jiné společnosti zaměřené na vesmír podobný manévr podařil.

Vzorky hornin a materiálů mimozemských těles získává lidstvo poměrně dlouho. Většinou se jednalo o sběr volně putujícího materiálu. Výjimkou je Měsíc nebo některé planety ve Sluneční soustavě. Přímo povrchu asteroidu se NASA dotkla poprvé v historii. Vzorky materiálů, které budou následně vědci bedlivě zkoumat, by se na Zemi měly dostat v roce 2023 při návratu družice.

Asteroid Bennu je vzdálený více než 321 milionů kilometrů od Země a je starý několik miliard let. Vědci si od jeho zkoumání slibují zjištění nových podrobností o původu, resp. historii Sluneční soustavy. Asteroid Bennu byl totiž vytvořen z oblaku plynu a prachu sluneční mlhoviny, k jejímuž zhroucení došlo dle odhadu 4,5 miliard let zpět.

Asteroidy jsou navíc bohaté na uhlík a další prvky, které by mohly prozradit, co stálo u počátku života na Zemi. Pátrat budou také po organických látkách, jako jsou aminokyseliny, které se dříve ve vzorcích asteroidů objevily. To by mimo jiné dokazovalo, že pro vznik života nemusela být nutná přítomnost kyslíku.

OSIRIS vzlétl z mysu Canaveral na Floridě v září 2016 a k asteroidu Bennu dorazil v roce 2018. Jeho detailním studiem strávila sonda dva roky. Nyní provedla závěrečný a nejsložitější manévr, při němž se dotkla přímo asteroidu a vrací se zpět na Zemi.

Zdroj: nasa.gov