Theresa May uvedla, že novou zbraní proti rakovině může být umělá inteligence

Jak už v našich článcích mnohokrát zaznělo, umělá inteligence může v budoucnu pomoci vyřešit velké množství problémů v řadě oblastí. Jedním z nich nepochybně bude i medicína a lékařství. A právě problematice využití AI v něm se věnovala britská premiérka Theresa May v jednom ze svých projevů.

NHS (National Health Service) organizace, která se ve Velké Británii stará o veřejné zdraví aktivně spolupracuje s řadou technologických společností, aby za pomocí AI vytvořili efektivní zbraň pro prevenci a léčbu rakoviny a dalších nemocí. Odborníci předpokládají, že správné využití možností AI pomůže v roce 2033 zabránit jen ve Velké Británii úmrtí na rakovinu 22 000 lidí ročně. Navíc by také měla AI pomoci v boji proti srdečním onemocněním, cukrovce a demenci.

Stát by dle Mayové měl podporovat vznik specializovaných pracovních pozic, které by propojily znalosti obou oborů. Nové algoritmy by tak mohly pracovat s daty aktuálních zdravotnických záznamů, genetických předpokladů i životního stylu pacientů aby dokázal určit riziko rakoviny, nebo její raná stádia.

Centrum výzkumu a léčby rakoviny spojeného království kroky vlády kvituje a považuje je za průkopnické. Program je dlouhodobý a měl by také vést k větší personalizaci léčebných programů, které by dovolovali řešit problémy pacientů individuálně a šetrně.

Zdroj: bbc.com