Zdroj: seas.yale.edu

Unikátní robotická tkanina dokáže měnit svou tuhost díky částečkám speciálního kovu

Roboti i robotika samotná může mít celou řadu podob. Jedním ze současných populární oborů je tzv. Soft robotics, tedy měkká robotika, která zkoumá možnosti robotického vylepšení látek a tkanin. Tým materiálových inženýrů z Yale Univerzity nyní posunul možnosti tohoto oboru o notný kus dál, a to díky vynálezu robotické tkaniny, která může na základě elektrických impulzů měnit svůj tvar a tuhost.

Klíč k schopnostem materiálu spočívá v samotných vláknech. Tým vedený Dr. Rebeccou Kramer-Bottigliovou vytváří vlákna z epoxidu, která mohou měnit svoji tuhost díky částicím tzv. Fieldova kovu. Jedná se o slitinu bizmutu, india a cínu a její předností je bod tání při přibližně 62 °C. To je poměrně snadno dosažitelná teplota, která může výrazně ovlivnit vlastnosti látky, v níž jsou částice vetkané.

Látka tak může být v závislosti na teplotě pružná jako latexová guma a stejně tak tuhá jako akrylát. Svou tuhost dokáže dle výzkumu zvýšit až 1 000x. Tato vlákna nemusí tvořit celou látku, ale pouze její opěrnou kostru srovnatelnou například s deštníkem.

Tým navíc látku doplnil speciálními tenkými dráty s tvarovou pamětí, které se při průchodu proudou ohýbají do předem určených tvarů. Ty tvoří základ kostry, kterou následně vytvrdí nová vlákna. Využití je velké, autoři například uvažují o chytrých kalhotách, které by mohly pomoci vstávat seniorům ze židlí.

Celý projekt je financovaný Úřadem pro vědecký výzkum letectva, takže se robotické tkaniny pravděpodobně využijí i jinde než v kalhotách. Jedná se však o velmi zajímavý a veskrze pokrokový počin.

Zdroj: engadget.com