V Číně vyvinuli AI pomáhající selatům přežít první měsíce života

V Číně vyvinuli umělou inteligenci, která má pomoci zvýšit pravděpodobnost přežití selat v prvních měsících života. Za systémem stojí oddělení cloudových technologií ET Brain čínského technologického a internetového obra Alibaba.

Cílem je zvýšit efektivitu a hospodárnost chovu prasat, kde Čína za světovou konkurencí značně zaostává. Říše středu je zároveň největším světovým producentem a spotřebitelem vepřového masa – podle stanice BBC spotřebují Číňané za rok více než 40 mil. tun vepřového.

AI systém se bude zatím testovat v provincii S’-čchuan, kde se společnost Alibaba spojila s místním dodavatelem krmení pro hospodářská zvířata Sichuan Tequ a farmářskou skupinou Dekon. Společně se budou snažit snížit úmrtnost místních prasnic o 3 %, přičemž toto řešení by také mělo vést k životaschopnému odchovu třech dalších selat u každé prasnice.

Systém je navržen tak, aby uchovával a sledoval profil každého prasete a v rámci něj údaje jako věk, váha, příděl žrádla a další důležité informace. Ke sledování zvířat se používá software na rozpoznání obrazu, který získává data z čísla vytetovaného na jejich boku.

Pomocí algoritmu na bázi strojového učení lze analyzovat i zvuky kvíkotu prasnic, podle nichž je možné např. určit, jestli selatům hrozí udušení pod váhou těla matky. Kromě toho systém v kombinaci s infračervenými senzory teploty dokáže rozpoznat kašel, čímž slouží jako systém včasného varování před potenciálním propuknutím nemoci. Díky tomu budou farmáři moci zvířata preventivně očkovat. Když AI zjistí, že míra porodnosti prasnice klesla pod stanovenou normu, navrhne její porážku.

Podle společnosti Sichuan Tequ je AI technologie užitečná v tom, že při stále se zvyšující spotřebě masa pomůže farmářům sledovat stav jejich hospodářských zvířat. „Pokud chováte 10 milionů prasat, stěží dokážete spočítat, kolik selat se za den narodilo, když přijde čas porodu,“ řekl BBC šéf informačního oddělení společnosti Zhang Haifeng.

 

Zdroj: bbc.com