Zdroj: wikimedia.org

Vědci objevili supravodivé materiály v meteoritech. Dokázali tak, že tento jev existuje i mimo Zemi

To, z jakých prvků se skládá Země a její nejbližší okolí, se vědcům podařilo většinově zjistit. Složení vesmíru, respektive mimozemských těles, je ale stále do velké míry velká neznámá, ačkoliv díky vzorkům a také různým měřením známe alespoň drobnou část.

Jedna z probíhajících vědeckých studií se zaměřila na Mundrabillu, největší meteorit na světě. Při rozboru jeho složení zjistili, že obsahuje kromě jiného také stopové množství supravodivých látek. Supravodivý materiál, který meteorit obsahuje, je vědcům známý, ovšem sama supravodivost mimo planetu Zemi doposud nebyla potvrzena, a stalo se tak až nyní.

Tým vědců, kteří s novinkou přišli, vede Ivan Schuller, vědec z Kalifornské univerzity v San Diegu. Podle něj existuje poměrně velká šance, že supravodivost je u různých vesmírných těles poměrně běžným jevem.

Schullerův tým se nezajímá jen o meteority, jeho cílem je především výzkum jevu supravodivosti. Pro její výzkum dokonce přišel tým s vlastní metodou nazvanou mikrovlnná spektroskopie modulovaná magnetickým polem (MFMMS). Tato metoda využívá specifické chování supravodičů vystaveným v prostředí nízkých teplot magnetickému poli a mikrovlnám. Tato metoda umožňuje poměrně rychle odhalit přítomnost i malého množství supravodičů v daném vzorku.

Vědci už dříve předpokládali, že právě vesmírná tělesa, která byla často vystavena extrémním podmínkám, by mohla supravodiče obsahovat. To se nyní potvrdilo. Ze 100 testovaných meteoritických vzorků objevil tým supravodiče ve dvou z nich. Kromě australského meteoritu Mundrabilla našli vědci stopy supravodiče také v meteoritu označeném jako GRA 95205. Tyto úspěchy výzkum podpořili a tým bude pracovat v dalším hledání. Jedním z cílů je objevit supravodivý materiál, který je dosud na zemi neznámý.

Zdroj: gizmodo.com