Zdroj: youtube.com

Vědci vyvinuli laserového mikrorobota, který posouvá hranice chirurgie

Podobně jako všechny medicínské obory i chirurgie zaznamenává neustálou progresi. Jedním ze skvělých příkladů vývoje je také miniinvazivní chirurgie, která (samozřejmě pouze tam, kde je to možné) postupně nahrazuje klasické chirurgické zákroky. Mezi benefity minimálně invazivních výkonů patří vyšší šetrnost, a tedy i menší bolestivost, snížení rizika pooperačních komplikací, zkrácení délky hospitalizace i rekonvalescence a nepatrné jizvy.

Tato metoda však s sebou kromě výhod přináší i stinnou stránku. Nejde přitom jen o potřebné speciální (a zpravidla velmi drahé) vybavení či zaškolení chirurgů, ale i o to, že například laserovou mikrochirurgii lze využít pouze pro ta místa, která se nachází v zorném poli laseru. Pokud je proto zapotřebí tímto způsobem operovat hůře dostupná místa, často dochází k poškození okolních tkání.

Tým vědců z Wyss Institute na Harvardské univerzitě se pokusil přijít s řešením a vyvinul způsob, jak zachovat silné stránky laserových zákroků a zároveň vyřešit slabiny této metody, aby bylo možno tuto techniku použít také v oblasti ORL, při laparoskopických zákrocích, v gastroenterologii či při kolonoskopii.

Vědci zjistili, že v současné době využívaná laserová zařízení jsou příliš rozměrná, nedisponují potřebným rozsahem pohybu a nenabízí dostatečný výkon. Navrhli proto nový typ laserového mikrorobota, který má zhruba průměr slánky na nápoje, konkrétně měří v průměru 6 mm a na délku 16 mm. K tomuto zařízení lze navíc připojit tři malá zrcadla, díky nimž značně narostou možnosti pohybu a s ním i využití. Práce je také rychlejší, čímž se minimalizuje poškození operované tkáně.

Nový laserový mikrorobot má za sebou již úspěšné testování na umělých orgánech, a pokud vše půjde hladce, mohl by se v blízké budoucnosti stát běžnou součástí chirurgické praxe.

Zdroj: engadget.com