Vesmírná loď LightSail 2 testuje možnosti vesmírného plachtění na oběžné dráze Země

Vesmírný program soukromých společností jede již několik let na plné obrátky, a to co by většina z nás ještě před rokem považovala za nemožné je skutečností. Spolu s rozvojem kosmonautiky jako takové se dostávají ke slovu i nová technologická řešení (dnes už běžné nosiče raket, jež se z vesmíru vrátí zpět, bezpečně přistanou a je možné je znovu použít).

V současnosti probíhá na oběžné dráze testování další unikátní technologie, jež by v budoucnu mohla pomoci překonávat obrovské vzdálenosti mezi vesmírnými tělesy. Touto technologií by se mohlo stát tzv. vesmírné plachtění.

Pokusy s ním v současnosti provádí na vesmírné lodi LightSail 2 společnost Planetary Society. Loď byla na oběžnou dráhu vynesena přibližně před čtyřmi týdny raketou Facon Heavy a má za sebou první klíčový okamžik svého letu. Podařilo se jí roztáhnout čtveřici trojúhelníkovitých plachet. Zařízení samo o sobě má přibližně rozměr toustovače, jeho plachty jsou k němu nepoměrně větší a zabírají plochu 32 metrů čtvrtečních.

Planet Society popisuje svoji technologii alternativu ke klasickým raketám, jež využívají především energii vzniklou z chemických reakcí. Vesmírné plachtění využívá sílu proudících fotonů. Zrychlení pomocí nich je sice menší, avšak kontinuální. Trvá tedy déle, než se zařízení podaří dosáhnou rychlosti, ta však může být ve finále mnohem vyšší. Navíc je sluneční světlo zdarma a je ho téměř neomezené množství. Podle výpočtů by tento pohon mohl v budoucnu umožnit létat rychlostí, jež se rovná přibližně 20 procentům rychlosti světla.

Loď LightSail 2 nyní čeká fáze zrychlování a při dosažení dostatečné rychlostí budou testovány možnosti jejího řízení. Jedním z manévrů, jež by měla loď provést je zvýšení oběžné dráhy. Právě tyto možnosti činní z lodi LightSail 2 unikátní zařízení.

Zdroj: gizmodo.com