Výběr redakce: Jedete na dovolenou? Mohly by se vám hodit tyto gadgety

Plánujete jet na dovolenou? Pokud ano, poradíme vám, co si na cestu zabalit. Tedy, ne že bychom měli ambici vám říkat, jaké oblečení nebo osobní věci si máte vzít s sebou, chceme vám jen pobyt na dovolené usnadnit užitečnými gadgety. Pojďte se s námi podívat na ty, které by v kufru žádného cestovatele neměly chybět nebo které přijdou minimálně vhod.

  

Jedním ze základů technické výbavy každé dovolené by měla být powerbanka. My doporučujeme Xiaomi Mi Power Bank 2C s dostatečnou kapacitou 20000 mAh. K dispozici má dva USB porty, z nichž jeden podporuje technologii rychlého nabíjení QC 3.0. Lze tak současně nabíjet např. smartphone s tabletem. Powerbanka dostala do vínku i režim nabíjení menších zařízení, jako jsou Bluetooth sluchátka nebo chytré hodinky, který zůstane aktivní po dobu 2 hodin. Se svou hmotností necelých 360 g nebude navíc vaše zavazadla výrazně zatěžovat. Prodává se za cenu kolem 700 Kč.

 

 

https://www.mall.cz/i/31792862/2000/2000

   Pokud víte, že v místě, kde budete trávit dovolenou, bude dostatek slunečního svitu, mohli byste k dobíjení gadgetů využít i solární nabíječku. Naším tipem je odolný skládací solární panel Goal Zero Nomad 7W, který dodá „šťávu“ ze slunce pro většinu USB či 12V zařízení (smartphony, tablety, kamery, GPS apod.). Jeho předností je rychlost nabíjení a např. telefon dobije stejně rychle jako síťový zdroj, tedy za 1–2 hodiny. Má praktické poutko, jímž se snadno připevní na batoh a váží zhruba stejně jako zmíněná powerbanka. Stojí necelých 2,5 tisíce korun.

  

 

https://www.mall.cz/i/40411711/2000/2000

Dalším užitečným zařízením je cestovní napájecí adaptér PowerCube ReWirable, která řeší problém s různými mezinárodními napájecími standardy. Každá ze čtyř zásuvek má vstupní napětí 110–240V a proud 10A. Chytrý systém PowerCube Rewirable umožňuje na jednu zásuvku připojit až pět zařízení. Kromě toho je kostka vybavena vyměnitelnou proudovou ochranou, obsahuje uzemnění a má dětskou pojistku. Do vínku dostala i dva USB porty a dodává se s typy zástrček B, E, F, G, I. Prodává se přibližně za 500 Kč.

 

 

   Jestli jste sportovní typ a na dovolené chcete své výkony zaznamenat, je tu pro vás akční kamera GoPro HERO. Natáčí videa ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu nebo HD rozlišení v 60 fps. Disponuje režimy QuikCapture, který stiskem jednoho tlačítka umožňuje zapnutí a automatické nahrávání, a Burst Photo, díky němuž lze pořizovat akční fotografie v rozlišení 5 MPx rychlostí až 5 fps. Kamera je zasazena do vodotěsného pouzdra, který ji ochrání až do hloubky 40 m, a je snadné ji přichytit k různému vybavení. Její hmotnost činí jen 111 g, takže o ní nebudete téměř vědět. K dostání je zhruba za 5 tisíc Kč.

 

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/5e9/5e945caf080ba5d1887702907295b397.jpg

 

   Čtete o dovolené rádi, ale nechcete si kufr „zaplácávat“ těžkými knihami? Pokud ano, máme pro vás tip v podobě elektronické čtečky knih Amazon Kindle 8 Touch. Má úhlopříčku 6 palců, rozlišení displeje 800×600 a nabídne velkou výdrž baterie. Díky technologii displeje E-ink Pearl vypadá text na obrazovce jako stránka v knize a nenamáhají se tolik oči. Technologie také minimalizuje odlesky od slunce, takže si bez problémů budete moci číst např. i na pláži. Kapacita vnitřní paměti je 4 GB, což by mělo stačit na několik tisíc e-knih. Čtečka podporuje nejběžnější textové, e-knižní a obrázkové formáty jako TXT, DOC, DOCX, AZW3, AZW, JPEG, GIF, MOBI nebo PDF. Lze ji pořídit za cenu těsně pod 2 tisíce Kč.

 

 

   Co by to bylo za dovolenou bez ochrany očí proti slunci? Sluneční brýle Sunsome Sunglasses Camera poskytnou uživateli nejen ochranu proti škodlivým UV zářením, ale mají i zabudovanou kameru, která natáčí videa ve Full HD rozlišení v úhlu 65 stupňů, samozřejmě se zvukem. Disponují funkci automatického nahrávání po zapnutí a na jedno nabití vydrží zhruba 1,5 hodiny. Podporují microSD karty až do velikosti 32 GB a jsou kompatibilní s PC a Macem. Ocení je zejména příznivci jízdy na kole, lezení po skalách, rybaření apod. Je možné si je objednat např. z amerického Amazonu za 63 dolarů (kolem 1 400 Kč).

 

 

   Chtěli byste na dovolené své sportovní aktivity zaznamenávat i statisticky? Potom vám doporučujeme chytré sportovní hodinky Garmin vivoActive 3. Chlubí se více než 15 sportovními režimy a své využití najdou např. při jízdě na kole, běhu, plavání, golfu i „obyčejné“ chůzi. Mají úhlopříčku 1,2 palce a rozlišení displeje 240×240. Obrazovka je typu Garmin Chroma, není tedy třeba se bát o její čitelnost i na přímém slunci. Kromě očekávatelných funkcí, jako je měření tepové frekvence a teploty, výpočet spálených kalorií nebo měření vzdálenosti, rychlosti a tempa, hodinky nabídnou i vodotěsnost do hloubky až 50 m či funkci bezkontaktních plateb. Po spárování se smartphonem zobrazují příchozí textové zprávy, volání a další notifikace a dokáží rovněž ovládat hudební přehrávač či dálkově ovládat akční kamery řady Virb. Na jedno nabití vydrží přibližně 8 dní, s nepřetržitě zapnutou GPS pak 13 hodin. Jsou k dostání přibližně za 7 tisíc Kč.

 

 

   Dalším tipem je něco velmi praktického. Pokud si na dovolené budete potřebovat něco operativně vyžehlit, hodit se může napařovací minižehlička SteamFast SF-717 Travel, která váš kufr svou hmotností zhruba 400 g rozhodně nezatíží a rozměry 7,6 x 7,9 x 13,2 cm v něm nezabere téměř žádné místo. Má výkon 420 W, dodá páru po dobu plných 6 minut (vodní nádržka se zahřeje již za 15 sekund) a uživatel má k dispozici tři nastavení pro různé typy tkanin. Kromě toho dostala do vínku protiskluzové držadlo a kabel o délce 2,3 m. Navíc se dodává s ochranným pouzdrem. K dostání je na zahraničních e-shopech a v přepočtu vyjde na zhruba 700 Kč (Amazon ji nyní nabízí s více než pětidolarovou slevou).  

 

   http://www.thatsmags.com/image/view/201609/app-waygo.jpgNa konec se s vámi podělíme o tipy na překladové aplikace, protože mohou nastat situace, kdy si budete potřebovat přeložit text vám neznámého jazyka. „Trvalkou“ je Google Translate neboli Překladač Google který technologický obr neustále vylepšuje a díky technologii Neural MT (neurální strojový překlad), představené koncem roku 2016, je kvalita překladu podstatně lepší než v minulosti. Pomocí fotoaparátu smartphonu umí aplikace překládat i nápisy a cedule. Dalším tipem je překladač iTranslate, který překládá nejen texty a webové stránky, ale i řeč a podporuje přes 100 jazyků. Poradí si dokonce i s časováním sloves. Jestli cestujete do nějaké asijské země, mohla by vám přijít vhod aplikace WayGo, která využívá fotoaparát telefonu k okamžitému překladu čínského, japonského a korejského textu do angličtiny. Kromě toho se uživateli zobrazuje, jak se jednotlivá slova vyslovují. Všechny uvedené překladače jsou dostupné v obchodě Google Play.