Zdroj: pixabay.com

Vzorky meteoritů z raných fází vzniku Země by mohly vysvětlovat, odkud se vzala voda

Planeta Země je mezi ostatními dosud objevenými a prozkoumanými vesmírnými tělesy jedinečná především tím, že má v hojné míře vodu. Vědci se už poměrně dlouho zabývají otázkou, odkud se voda vzala a jak je možné, že se v takovém množství vyskytuje právě na Zemi? Stále častěji se objevují teorie, že voda by mohla pocházet z vesmíru a na Zemi se mohla dostat spolu s meteority.

Tyto domněnky potvrzují i nejnovější zjištění vědců, kteří zkoumají kousky meteoritů, které pochází z období raných fází vývoje Země. V jejich vzorcích nalezli mimo jiné minerály, které se objevují pouze v přítomnosti vody a organických sloučenin, jako jsou aminokyseliny.

Výzkum z posledních let ukázal, že voda není mezi meteority tak vzácná, jak se očekávalo. Její vzorky byly nalezeny například na povrchu asteroidu Bennu. Stopy po kontaktu s vodou nese i asteroid Ryugu, který zkoumá Japonská vesmírná agentura. Vědci zjišťují kontakt s vodou pomocí datování izotopů uranu a thoria. Oba tyto prvky se při kontaktu s vodou chovají rozdílně, a právě to pomáhá vědcům při zjišťování přesnějších dat.

Přítomnost vody v různých vesmírných objektech je novinka. Jedná se však vždy o malé množství, oproti tomu, které máme na Zemi. Dá se předpokládat, že v následujících letech budeme o tomto fenoménu vědět čím dál více, protože lidstvo bude získávat vzorky přímo z asteroidů a zároveň vědci budou moci zkoumat starší vzorky meteoritů spadlých z nebe.

Zdroj: gizmodo.com