Země sdružené do aliance Five Eyes budou tlačit na umožnění přístupu k zašifrovaným datům

Země sdružené do koalice zpravodajských služeb Five Eyes, tedy Austrálie, Kanada, USA, Velká Británie a USA, budou prosazovat, aby jim technologické společnosti dobrovolně nabídly legální řešení ohledně přístupu k zašifrovaným datům. Pokud tak neučiní, slibuje aliance použití legislativních, technologických a jiných opatření, aby si přístup vynutila.

Zástupci koalice se na tom dohodli na svém nedávném setkání v Austrálii, kde schválili oficiální prohlášení, ve kterém se uvádějí principy jejich postupu. Podle jejich vyjádření bude jakékoli opatření z jejich strany ctít soukromí a příslušné zákony, zároveň však upozorňují, že stejné zákony umožňující jim např. prohledat domy či auta jim dávají právo získat jakákoli soukromá data, pokud to budou považovat za právně nezbytné.

V komuniké se také uvádí, že zákony na ochranu soukromí sice musejí bránit svévolnému a nezákonnému zasahování do soukromí, tato ochrana však prý nemůže být absolutní. Šifrování podle aliance totiž umožňuje teroristům a zločincům mařit vyšetřování a vyhýbat se odhalení a stíhání.

Prohlášení se explicitně nezmiňuje o tom, že by technologické společnosti měly vytvářet zadní vrátka, v podstatě jen opakuje to, čím státy „pětky“ argumentovaly již v minulosti. Chtějí tedy, aby technologické společnosti pokud možno šifrování nepoužívaly, v opačném případě budou požadovat, aby tajné služby a bezpečnostní složky měly k zašifrovaným datům (typicky textovým zprávám) garantovaný přístup.

Podle všeho to však nebudou mít s přesvědčováním firem snadné – např. Apple se v minulosti již několikrát vyjádřil v tom smyslu, že šifrování je pro něj z hlediska ochrany soukromí zcela zásadní a že vlády by vynucováním si povinného přístupu k zašifrovaným datům mohly porušovat občanská práva.

 

Zdroj: endgadget.com, theregister.co.uk