Zvyšující se množství satelitů na obloze má negativní vliv na práci astronomů, ti volají po regulacích

Ve všech oblastech podnikání, platí jedno nepsané pravidlo – pokud pro dané odvětví neexistuje zákon nebo regulace, můžu si v něm dělat co chci. To platí především o využívání zdrojů, které mohou mít mnoho forem a často nikoho nenapadne, že je na nich závislý také někdo jiný.

Například pro astronomy je „zdrojem“ jejich činnosti jasná noční obloha. Dříve se museli potýkat se špatným počasím, znečištěním vzduchu nebo zbytkovým světlem produkovaným lidmi na Zemi. V poslední době však astronomové stále častěji upozorňují na to, že se musí potýkat se stále se zvyšujícím počtem svítících satelitů a jmenují přitom projekt Starlink Elona Muska respektive společnosti SpaceX.

Dodávají, že pokud se bude projekt Starlink rozrůstat do rozměrů o nichž se mluví (v současnosti má povolení přibližně na 12 000 a v budoucnu by Musk toto číslo rád rozšířil na téměř 42 000) změní to pravděpodobně astronomii tak jak jí známe. SpaceX přitom není jediným projektem, který usiluje o vypuštění většího množství družíc na oblohu. Už prvních 122 vypuštěných satelitů Starlink mělo negativní vliv na kvalitu pozorování noční oblohy.

Problém je, že astronomové pro pozorování vesmíru často využívají fotografie s dlouhou expozicí, které odhalí i vzdálenější jinak neviditelné objekty. A satelit, který má vyšší svítivost než většina hvězd, který při takovémto pozorování prolétne, nechá na fotografii stopu a znehodnotí data. Astronomové volají po zavedení regulací, jež by pomohly jejich zájmy chránit.

Astronomie není jediným oborem, který v současnosti vede spory s moderními technologiemi. Meteorologové varují, že sítě 5G budou využívat podobné frekvence, které jsou nutné pro zjišťování množství vody v atmosféře což v budoucnu může velmi znepřesnit předpovědi počasí. Jak se zdá lidstvo s novými technologiemi naráží na hranice prostoru Země, které si před tím ani neuvědomovalo.

Zdroj: forbes.com