Foto: Unsplash

Američtí pohraničníci zabavují data z telefonů, k databázi má volný přístup téměř tři tisíce státních úředníků

Nepříjemná pravda vyplula na povrch amerického Úřadu pro cla a ochranu hranic (CBP). Jeho vedoucí představitelé totiž na svém nedávném brífinku zákonodárcům přiznali, že americké pohraniční orgány mohou při prohlídce telefonu, tabletu nebo počítače cestujících takto získaná data přidat do rozsáhlé databáze, ke které mají přístup tisíce státních úředníků. Podle deníku The Washington Post do této databáze ročně přibydou informace z až 10 tisíc zařízení.

Ještě znepokojivější na celé zprávě je, že dokonce 2 700 úředníků CBP může do databáze přistupovat bez soudního příkazu a bez nutnosti uvést účel svého nahlédnutí. Všechny informace přitom CBP uchovává neuvěřitelných 15 let.

Tyto podrobnosti byly zveřejněny v dopise senátora Rona Wydena komisaři CBP Chrisi Magnusovi. Wyden v tomto dopise komisaře vyzval, aby aktualizoval postupy CBP tak, aby se prohlídky zařízení na hranicích zaměřovaly pouze na podezřelé zločince a bezpečnostní hrozby a neumožňovaly „bezohledné prohledávání soukromých záznamů Američanů bez podezření na trestný čin“. Wyden uvedl, že CBP zabavuje citlivé informace ze zařízení cestujících, a to včetně textových zpráv, výpisů hovorů, seznamů kontaktů, a v některých případech dokonce fotografií a dalších soukromých informací.

Zatímco orgány činné v trestním řízení si obvykle musí zajistit povolení, pokud chtějí získat přístup k obsahu telefonu nebo jiného elektronického zařízení, pohraniční orgány jsou od této povinnosti osvobozeny. Navíc cestující prohledávaní na letištích, v přístavech a na hraničních přechodech nebývají před prohlídkou svých zařízení informováni o svých právech. Pokud odmítnou odemknout svou elektroniku, mohou jim ji úřady zabavit až na dobu pěti dní.

Jeden z úředníků CBP uvedl, že směrnice agentury dává jejím úředníkům pravomoc procházet zařízení jakéhokoli cestujícího v rámci základní prohlídky. Pokud zjistí důvodné podezření (tedy že cestující porušuje zákon nebo dělá něco, co představuje hrozbu pro národní bezpečnost), může dojít k provedení rozšířené prohlídky, která představuje zkopírování informací ze zařízení a jejich uložení do databáze. Celá věc je tedy více než znepokojivá a Wyden se na ni snaží upozornit: „Nevinní Američané by neměli být klamáni, aby odemykali své telefony a notebooky. CBP by neměl údaje získané při tisících bezdůvodných prohlídek telefonů umisťovat do centrální databáze, uchovávat je po dobu patnácti let a umožnit tisícům zaměstnanců DHS nahlížet do osobních údajů Američanů, kdykoli se jim zachce.“

Zdroj: engadget.com