Zdroj: unsplash.com

Britský školák prodal své digitální umění za více než 290 000 liber

Tokeny jsou v moderních technologiích známé především v souvislosti s kryptoměnami. Jedná se o soubor jedinečných dat uložených v blockchainu. Při troše zjednodušení lze říci, že každý token reprezentuje jednu digitální „věc“. Kromě kryptoměn ale fungují tokeny také v rámci systému NFT (non-fungible token). Tento systém zastupuje práva pro jedinečné vlastnění umění v digitálním světě. Ačkoliv kopii nějaké fotky nebo obrázku může mít milion uživatelů, originál má ten, kdo vlastní jedinečný token NFT.

Jedná se (podobně jako u mnoha dalších komodit v digitálním světě) o velmi abstraktní systém, avšak podle odhadů má v současnosti hodnotu v řádech miliard dolarů, stále roste a vytváří příběhy. Jeden z nich prožívá teprve dvanáctiletý chlapec Benyamin Ahmed z Londýna, který vytvořil sérii digitálních miniatur Weird Whales s motivem velryb. Ta se následně v otevřené aukci prodala za částku přesahující v přepočtu 290 000 liber.

Autor sdělil, že si částku vyplacenou v kryptoměně ethereum hodlá ponechat. Jedním z důvodů je i to, že nemá tradiční bankovní účet, na nějž by mohl svůj majetek převést. Svým vrstevníkům radí, že úspěch a bohatství se na současném internetu nutně neskrývá pouze v programování, „když rádi vaříte, vařte, pokud rádi tancujete, tancujete, prostě dělejte to, co umíte nejlépe“.

Weird Whales je druhou Benyaminovou sbírkou digitálního umění, která navazuje na dřívější sadu inspirovanou Minecraftem, která se prodávala méně dobře. Sada, který se za výše zmíněnou částku prodala obsahuje 3350 velrybích emoji.

Zdroj: bbc.com