Britští vědci vytvořili na 3D tiskárně živou tkáň

Vědcům z Oxfordské univerzity se podařilo vytvořit pomocí 3D tiskárny živou tkáň, která má vysokou šanci na životaschopnost. To by mohlo vydláždit novou cestu k regenerativní medicíně. Na novém způsobu vytvoření kmenových buněk na 3D tiskárně spolupracovali vědci s bristolskou School of Cellular and Molecular Medicine.

Objev může přinést do regenerativní medicíny skutečnou revoluci, protože umožňuje reprodukci komplexní tkáně, která by mohla nahradit nebo opravit poškozené nebo zpřetrhané oblasti těla. Podle vědců, kteří svůj objev publikovali v magazínu Scientific Reports, může jejich „všestrannost a komplexní povaha nového způsobu poskytnout novou sadu nástrojů pro tkáňové inženýrství s nízkými náklady“.

Největším problém při vytváření živé hmoty pomocí 3D tiskárny je to, že buňky se uvnitř tištěných struktur pohybují, a že měkké opory, které je drží při sobě, mají tendenci do sebe propadat. Nová metoda však počítá s produkcí tkáně v oddělených buňkách, které tištěným strukturám poskytují oporu a pomáhají jim udržovat původní tvar. Nový přístup zvýšil „naději přežití“ buněk až na 90 %.

Vědci se ústy Alexandera Grahama, výzkumného pracovníka v institutu OxSyBio při Oxfordské univerzitě, zaměřili na „vytvoření 3D tkání, které by mohly vykazovat základní reakce a fyziologii živých organismů“.

Cílem akademiků je vyrobit pomocí 3D tiskárny tkáň, která bude stejně komplexní jako „vzorová“ hmota, a využít metodu i k testování léků a živočišných a rostlinných jedů.

 

Zdroj: rt.com