Foto: tisková zpráva

Česká společnost ADVACAM spolupracuje s NASA na programu Artemis. Pomůže s ochranou astronautů před kosmickým zářením

Program Artemis patří k nejambicióznějším vesmírným krokům dneška. Jeho vrcholem by se měl stát první pilotovaný let na Měsíc od roku 1972. Hlavním řešitelem tohoto projektu je agentura NASA, avšak celkově je projekt mezinárodní a svůj podíl na něm budou mít i Češi. Konkrétně tedy česká společnost ADVACAM, která má pomoci s řešením jedné z nejzásadnějších otázek – jak ochránit posádku a technické zařízení před negativními účinky kosmického záření.

Výzkum radiace a dalšího záření pro NASA zařizuje Státní univerzita v Louisianě (LSU) a právě ta si ke spolupráci přizvala českou firmu, která je známá jako inovátor a výrobce vysoce přesných detektorů. Některé z jejích produktů využívá i mezinárodní vesmírná stanice ISS. ADVACAM by se měla stát první českou společností, jejíž přístroj přistane na Měsíci. Stát by se tak mělo podle plánu ve třetím čtvrtletí roku 2022 v rámci nepilotovaného letu rakety SpaceX Falcon 9.

„Máme modely a prognózy zdravotních rizik pro člověka na Měsíci, ale dosud nemáme skutečná měření složení záření na měsíčním povrchu,“ říká odborný asistent Jeffery Chancellor z LSU. „Nyní, když získáme skutečná data, můžeme je použít k ověření našich modelů, k lepším predikcím a ke zvýšení bezpečnosti budoucího cestování vesmírem.“

Hlavními pracovníky budou miniaturizované detektory MiniPIX TPX3, které dokáží měřit množství a rozlišovat typ, energii a směr každé zachycené částice. Tyto detektory úspěšně prošly složitým certifikačním procesem NASA.

Zdroj: tisková zpráva