Čeští jeskyňáři vyvinuli unikátní metodu pro mapování zatopených jeskyní

Speleologie je věda zabývající se jeskyněmi a jejich zkoumáním. Během výzkumné práce v nich je potřeba počítat s řadou omezení jako je často stísněný prostor, který je mnohdy složitě dostupný. Části jeskyní navíc mohou být zatopeny což práci v nich ještě více stěžuje.

Správa Jeskyní ČR, rezortní organizace Ministerstva Životního prostředí, představila minulý týden unikání technologii umožňující mapování zatopených jeskyní pomocí technologie tzv. videogrammetrie. Na této aplikaci této technologie spolupracovali odborníci ze SJČR s experty z Archeologického ústavu AVČR Brno, organizace Geo-cz a České speleologické společnosti.

Světovou premiéru si zařízení odbylo v Chýnovské jeskyni. Speciálně pro ni bylo zařízení upraveno a vyvinuta nová aplikace. To díky videogrammetrii umožňuje maximálně rychle zmapovat ve třech rozměrech velké a členité objekty a prostory.

„Chýnovská jeskyně patří ke 14 veřejnosti zpřístupněným jeskyním ČR. Ač se její objevení datuje rokem 1863, o zatopených částech této jeskyně víme až z 80. let minulého století. V letech 2017 – 2019 jsme zorganizovali řadu akcí s cílem ověřit možnosti využití nové metody mapování pomocí tzv. videogrammetrie. Výsledek nás i odbornou veřejnost příjemně překvapil,“ informuje ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl.

Samotné mapování probíhalo během tří ponorů dvojice potápěčů. Díky jejich práci se podařilo objevit více než 220 metrů členitých chodeb s převýšením až 43 metrů. Podle odborníků představuje nová metoda průlom v mapování trvale zatopených oblastí jeskyní a její aplikace by mohla vést k novým zásadním objevům. Na rozdíl od suchých částí jeskyní znají většinu zatopených prostor odborníci jen málo, nová metoda jim dává možnost své znalosti o světě pod povrchem rozšířit.

Zdroj: tisková zpráva