Čína zve k práci na své budoucí vesmírné stanici mezinárodní vědce

Čína chce mít do roku 2022 největší vesmírnou stanici na oběžné dráze Země a již nyní její vesmírná agentura zve vědce ze všech členských zemí OSN, aby si podali přihlášku a na stanici v budoucnu pracovali. Pro čínský vesmírný program jde o velkou změnu – dosud se v této oblasti spoléhala většinou na vlastní kapacity.

Čínský vyslanec při OSN Shi Čung-jun prohlásil, že stanice (označovaná jako Čínská vesmírná stanice) nepatří jen Číně, ale celému světu. Citoval při tom přes 50 let starou Kosmickou smlouvu, podle níž mají mít z průzkumu vesmíru prospěch všechny země.

Zástupci členských zemí OSN budou moci provádět experimenty uvnitř i vně stanice nebo využívat laboratorní zařízení, které Číňané na stanici nainstalují. Své přihlášky mohou do 31. srpna letošního roku posílat Čínské národní vesmírné agentuře instituce jako univerzity, veřejné organizace či soukromé subjekty, přičemž Čína a OSN chtějí dát příležitost přednostně rozvojovým zemím.

Čína v minulosti jiné země do svého vesmírném programu již zapojila, např. vynesla do vesmíru jejich náklad, nicméně vždy šlo pouze o příležitostnou spolupráci. V poslední době však vysílala signály, že chce mezinárodní spolupráci rozšířit výrazněji. Již nějakou dobu např. Čínská vesmírná agentura a Evropská kosmická agentura cvičí některé své astronauty společně, přičemž se počítá s tím, že na čínské vesmírné stanici bude jednou působit právě i evropský astronaut.

Podle novináře Andrewa Jonese, který se na čínský vesmírný program specializuje, chce Čína nejnovější iniciativou vytvořit programu pozitivní obraz ve světě a zároveň mu demonstrovat svou technologickou vyspělost.

Před sebou má ale ještě kus cesty – přestože své úsilí v oblasti vesmírného programu za posledních 10 let evidentně zintenzivnila, podařilo se jí od roku 2003 uskutečnit pouze šest vesmírných letů s posádkou a nejdelší mise trvala jen měsíc. Navíc raketa Dlouhý pochod 5, na níž plánuje vysílat do kosmu části stanice, loni selhala a musí být připravena na „návrat do služby“ ještě letos, než začne vynášet moduly stanice, píše web theverge.com.

 

Zdroj: theverge.com