Co je vlastně inteligentní domácnost a jak ji ovládat?

Pokud mluvíme o inteligentní domácnosti, co tím vlastně myslíme? Je dobré odlišit pojem inteligentní domácnost a inteligentní budova, i když oba tyto pojmy mají mnoho prvků společných.

Inteligentní budova je od počátku koncipovaná tak, aby většinu prvků v ní bylo možné ovládat skrz povely počítačového systému. Teploty v místnostech, kamerový systém, otevírání dveří a oken, zatahování žaluzií a záclon a mnoho dalšího lze pak jednoduše ovládat přes počítačový interface. Tyto budovy umí samy zavřít okna, když jim venkovní čidlo řekne, že prší, stáhnou žaluzie při prudkém sluníčku, aby se nepřehřívaly, nebo rozsvěcí světla, když se venku setmí. Výhodu těchto budov je, že mají tento systém v sobě zabudovaný a není potřeba dělat žádné stavební úpravy.

Vedle toho máme koncept chytré domácnosti, který můžeme nazvat „domácím ekosystémem“ většího množství spolupracujících prvků. Toto řešení má výhodu, že jej není nutné zařizovat najednou. Jednotlivé prvky se dají přidávat postupně a každý si může vybrat, co ve své inteligentní domácnosti nejvíc využije. V současné době existují dvě hlavní platformy, Android od Googlu a iOS od Applu, díky kterým můžete svou chytrou domácnost ovládat. Tyto platformy jsou otevřené do té míry, že vývojáři pro ně mohou programovat aplikace a ty ovládají jednotlivá chytrá zařízení. Vše funguje díky připojení k domácí síti Wi-Fi nebo Bluetooth, takže není nutné kvůli tomu tahat novou kabeláž.

Výhodou je i samotná nabídka toho, co se dá do chytré domácnosti připojit. Jak jsem již zmínil, oba systémy jsou do jisté míry otevřené, což dává možnost jednotlivým firmám přicházet se zbožím, které s nimi bude kompatibilní. Zákazník si tak může vybrat ten produkt, který nejvíc splňuje jeho přání.

Vyslov přání a domov ti jej splní

A jak je vlastně možné vaši inteligentní domácnost ovládat? Kromě jednotlivých aplikací samotných produktů nebo inteligentních hubů, které sdružují ovládání více prvků, se za poslední rok objevil nový trend integrace ovládání inteligentní domácnosti do tzv. chytrých reproduktorů, respektive chytrých asistentů v nich ukrytých.

Chytrý asistent není nic jiného než hlasový ovladač, který umí interagovat se svým uživatelem. Zároveň se umí do jisté míry naučit zvyky svého lidského pána a vycházet mu vstříc. Samotní dodavatelé prvků do inteligentní domácnosti mají zájem na tom, aby se asistent naučil komunikovat s jejich zařízením. Samozřejmostí je jeho připojení k internetu, ze kterého čerpá informace.

Aby asistent zbytečně nepracoval, když nemá, a neodpovídal na otázky, které mu nejsou určeny, aktivujeme jej pomocí oslovení, případně oslovením v kombinaci s jiným slovem.

V současnosti jsou na trhu dva výrazní hlasoví asistenti: Google Home od Googlu a Alexa, ukrytá v zařízení Amazon Echo. Oba podporují systém Android a mají mnoho funkcí společných.

Amazon Alexa

https://c1.staticflickr.com/2/1577/25219116374_d567611979_b.jpgJe nejstarší digitální osobní asistentkou, na trhu je od léta 2015. Je k dispozici ve dvou verzích jako velký interaktivní reproduktor Amazon Echo a menší jako plechovka vypadající Amazon Echo Dot. Ten má nižší kvalitu zvuku, co se týče možností ovládání, je stejný jako jeho větší kolega. Amazon navíc nabízí ostatním technologickým firmám možnost umístit Alexu do jejich zařízení. Alexa je tím pádem ovládací interface nezávislý na hardwaru.

Alexa se přes speciální aplikaci propojí s vaším telefonem (podporuje iOS i Android) a následně jí, pro plné využití plného rozsahu jejích služeb, musíte dovolit propojení s vaším účtem. V aplikaci také určíte Wi-Fi síť, do které se má Alexa přihlásit.

Alexa se také učí nové věci a pokud vám u ní nějaká funkce chybí, můžete se podívat, jestli není k dispozici v galerii Alexa Skills.

 

Google Home

Inteligentní reproduktor od Googlu je na trhu teprve od letošních Vánoc a vyhledávací gigant jeho prostřednictvím zareagoval na úspěch Amazonu, který měl https://www.flickr.com/photos/142305740@N05/33433114056/do té doby na poli inteligentních reproduktorů naprostý monopol.

Vzhled zařízení je o něco futurističtější než v případě Amazonu. Vypadá jako automatický osvěžovač vzduchu. Má jedno tlačítko na vypnutí mikrofonu a dotykovou plochu s LED žárovkami na vrchní plošině. Díky ní lze gesty reproduktor ovládat – zvyšovat hlasitost, zastavit proud řeči atd.

Hlasový asistent Google je k dispozici delší dobu než samotný reproduktor a stihl se už nějaké věci naučit. Nemá žádné konkrétní jméno a aktivuje se souslovím „OK, Google“.

Dobrou zprávou je, že se Google začal učit česky a některým jednoduchým příkazům rozumí v našem rodném jazyce. Stejně tak někdy v češtině odpoví. Český slovník Googlu je zatím omezený, ale postupně se zlepšuje.

 

Hlavní rozdíly

Shody a rozdíly obou reproduktorů se nejlépe demonstrují na konkrétních případech, proto si některé z nich uvedeme.

První, co vás napadne, když asistenta zapnete a zjistíte, že interaguje, je zkusit si s ním popovídat. Můžete se jich ptát na různé věci. Google a Alexa mohou odpovědět různě, záleží na tom, jaký má zdroj informací. Zde je příklad několika otázek:

„Jaké je dnes venku počasí?“ Reproduktor se připojí na meteorologický server a přečte aktuální stav.

„Jaký byl nejlepší film roku 2016?“ Alexa se orientuje podle Oscarů, Google podle návštěvnosti kin.

Dalšími funkcemi, které oba asistenti zvládají, je nastavování budíku, zjišťování událostí z kalendáře nebo třeba psaní e-mailů. Alexa umí lépe než Google objednat pizzu z nejbližší pizzerie nebo koupit knížku na internetu. Je znát, že spadá do portfolia největšího maloobchodu světa.

Zajímavou možností je přehrávání hudby. Alexa podporuje hudbu z Amazon Music, Spotify Premium, Pandoru a další. Google zase Google Play Music, Spotify, YouTube Music a Pandoru. U chytrého reproduktoru si můžete objednat zahrání konkrétní skladby stejně jako obecnějším příkazem nechat zahrát meditační nebo romantickou skladbu podle výběru samotného zařízení. Reproduktor se také naučí, jakou hudbu máte rádi a poté stačí říct „Play my favourite music“ a nemusíte se o nic starat.

Samostatnou kapitolou je ovládání ostatních chytrých prvků v domácnosti. V současnosti jich není mnoho, ale postupně přibývají a sami jejich výrobci mají zájem na tom, aby jejich výrobky byly „cool“ a spolupracovaly s Googlem nebo Alexou, popřípadě nejlépe s oběma.

V současnosti podporuje Alexa Amazon Fire TV, výrobky od značky EcoBee, zásuvky Belkin nebo systém osvětlení Philips Hue. To jsou jen příklady zařízení, se kterými si Alexa rozumí, na trhu jich je mnohem víc a lze je snadno vyhledat. V tomto má Alexa nad Goolem náskok jednoduše proto, že je na trhu déle.

Google umí ovládat televizi Chromcast, některé výrobky značky SmartThinks, Honywell a IFTTT. Stejně jako Alexa umí rozsvěcet a přebarvovat žárovky Philips Hue a nastavovat ovladače Nest.

Google je oproti Alexe lepší v rozpoznávání hlasu a nemá problém s nepřesností frází, navíc, jak jsem již psal, částečně umí česky. Alexa je zase cenově dostupnější a má podporu více chytrých zařízení (to se ale může do budoucna změnit). Kromě Googlu a Alexy chystá svůj inteligentní reproduktor společnost Apple, která by jej měla uvést letos v prosinci a práci na svém vlastní inteligentním reproduktoru zahájil i Facebook.

Ačkoli jsou inteligentní reproduktory v současnosti spíše futuristickými hračkami, jejich potenciál do budoucna jim jistě nelze upřít.