DeepMind se zaměří na zkoumání dopadů AI na společnost

Přidružená AI společnost Googlu DeepMind se chce seriózně zabývat dopady umělé inteligence na společnost a její etický rozměr. Vyčlenila na to zvláštní výzkumný tým.

Tým by se měl zaměřit např. na to, jak AI dopadá na ekonomiku v éře automatizace výroby nebo na to, jak zajistit, aby lidmi vyvíjené systémy AI sdílely naše etické a morální hodnoty. Nově vzniklá vědecká formace pod názvem DeepMind Ethics & Society (DMES) uveřejní první výsledky svého výzkumu začátkem roku 2018. Zatím má 8 členů, ale Google chce tým do roka posílit o dalších 17. Vědci budou spolupracovat s akademiky věnujícími se podobnému výzkumu, např. s institutem AI Now na Newyorské univerzitě nebo s institutem Leverhulme Centre for the Future of Intelligence. Externě se do projektu zapojí i profesor filozofie na Oxfordské univerzitě Nick Bostrom.

Na blogu stránky společnosti se píše, že úkolem DMES bude „zkoumat reálné dopady AI na svět a snažit se je pochopit“. Vedoucí projektu Verity Hardingová a Sean Legassick se zde také zmiňují o tom, že „pokud mají technologie postavené na AI sloužit společnosti, musejí být formovány jejími prioritami a obavami.

DeepMind má v poslední době pošramocenou pověst. Minulý rok byla společnost kritizována za práci s univerzálním poskytovatelem zdravotní péče ve Velké Británii NHS (National Health Service). Společnost uzavřela v roce 2015 smlouvu se třemi nemocnicemi o spravování zdravotních údajů 1,6 mil. pacientů. Dohledové orgány však rozhodly, že tak činila nelegálně, protože předem neinformovala dotyčné osoby o tom, že jejich data používá.

 

Zdroj: theverge.com