Druhý ročník Smart Health Hackathonu vyhrála aplikace pro nevidomé diabetiky, hlavní cenu předal ministr zdravotnictví

Pražská klinika IKEM patří mezi nejmodernější zařízení svého druhu u nás. Není proto divu, že právě tato prestižní instituce hostila už druhý ročník kreativního inovačního maratonu Smart Health Hackathon a my jsme se přijeli podívat na závěrečnou prezentaci projektů a vyhlášení vítězů.

Nemocnice jako inspirace

Témata inovací, které jednotlivé týmy vyvíjely, se točila kolem zdravotnictví, jak už název i prostředí akce samotné naznačují. Účast byla mezinárodní. Z celkem devatenácti týmů byly tři tvořeny juniory.

Soutěž byla zahájena zveřejněním 11 témat, které měly týmy v rámci svých projektů řešit. Výhodou bylo, že se nejednalo o lidi ze zdravotnictví, takže mohly týmy přinést zcela jiný pohled na věc. K dispozici navíc měly hned několik mentorů a průvodců z řad špičkových lékařů z IKEMu, s nimiž mohly své projekty konzultovat.

Podle vedení nemocnice měla akce úspěch i u lékařů, kteří před svými službami nebo po nich chodili a sledovali, jak si jednotlivé týmy vedou. Několik týmů dokonce se svými projekty vyrazilo i mezi pacienty nemocnice. Získávaly tak od nich cennou zpětnou vazbu a pro mnohé z nich byli vítaným zpestřením.

Jednoduchost vítězí

Porota, složená ze zástupců odborné lékařské veřejnosti a partnerů akce, vybrala v rámci hlavní soutěže trojici projektů, které nejlépe splnily zadání soutěže. Na třetím místě se umístil projekt týmu Hax Partyzan, který umožnil validovat výsledky umělé inteligence v rámci systému IsletNet. Na druhém místě se umístil projekt Isletscope týmu Binary Trio, jehož cílem je kontrola a zkvalitnění analýzy mikroskopických vzorků Langerhansových ostrůvků v lékařském systému IsletNet.

Jako nejlepší byla porotou vyhodnocena činnost trojice ČuprTým. Ta se věnovala tématu cukrovky a vyvinula GlucoScan. Jedná se o jednoduchou mobilní aplikaci, která dokáže pomocí fotoaparátu mobilního telefonu zaznamenat údaje na displeji nejrozšířenějšího typu digitálního glukometru. Tyto údaje si aplikace ukládá do databáze, je schopná je poslat lékařům, a především přečíst naměřenou hodnotu nahlas. Aplikace totiž primárně cílí na diabetiky se zrakovým postižením. Bohužel právě cukrovkové onemocnění je často doprovázeno zhoršením zraku.

„Podle našich odhadů žije v ČR nejméně 10 000 diabetiků, kteří mají poruchu zraku. Běžné typy glukometrů na trhu ale nemají režim s hlasovým odečtem,” říká Josef Ondřej, člen vítězného týmu ČuprTým. „Vyvinuli jsme proto funkční aplikaci, která umožňuje nevidomým diabetikům s pomocí mobilního telefonu odečíst hladinu cukru a trend glykémie, ukládat v mobilu výsledky a následně je sdílet například s jejich lékařem.“

„Na vítězném řešení si ceníme nejvíce toho, že není jen teoretickým řešením, ale že reálně dokáže pomoci pacientům. Navíc jsme rádi, že odbornou porotu nejvíce oslovilo řešení výzvy, kterou zadával právě IKEM. Tedy pomoc nevidomým pacientům, kteří nedokážou kvůli svému handicapu přečíst svoji hladinu cukru v krvi. Je neuvěřitelné, jak za dva dny dokázaly týmy přijít s řešeními různých zdravotnických témat a rovnou vyvinout prototypy jednotlivých zadání. To vše koresponduje s posláním IKEM: věci z experimentu přenášet do praxe,” říká doc. MUDr. Jiří Malý, Ph.D., zástupce ředitele z IKEM, který Smart Health Hackathon hostí.

Cena z rukou ministra

Hlavní cenu vítězům přijel předat osobně ministr zdravotnictví České republiky, Adam Vojtěch, který svou přítomností potvrdil prestiž celé akce i svůj zájem o technické inovace v oblasti zdravotnictví. V rámci programové přestávky jsme se měli možnost pana ministra zeptat se několik otázek, týkajících se technických inovací ve zdravotnictví.

Která technologická inovace ve zdravotnictví Vás v poslední době zaujala nejvíce?

“Z poslední doby je to především využití umělé inteligence, jako je například systém IBM Watson, která dokáže efektivně analyzovat onkologická data. Dobrou zprávou je, že se tato inovace dostává i k nám a v současnosti ji testují v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.”

A dají se ve světovém měřítku popsat obecně nějaké trendy a směry, kam zdravotnické inovace směřují?

“Pozitivní zprávou určitě je, že se zdravotnických témat chápou velké technologické firmy, jako je Google Alphabet nebo Amazon. Zajímavé jsou například systémy na elektronické objednávání pacientů, kdy po telefonu komunikují roboti, respektive umělá inteligence, a volaný prakticky nemá šanci poznat, že nemluví s živým člověkem. Jedná se o drobnost, ale i ta může ušetřit část práce zdravotnického personálu, který má pak čas a prostor na důležitější úkoly. Zjednodušení běžných denních procesů může v tomto hodně pomoci.

Nadále se budou rozvíjet i technologie, které dnes známe a používáme, jako je automatizované čtení snímků magnetické rezonance. Stroje mají možnost takových snímků načíst miliony, čehož lékař nebude z pochopitelných důvodů nikdy schopen. Nemyslím, si že by umělá inteligence v někdy v budoucnu zcela nahradila lékaře, ti, kdo ji však budou schopní ve svých praxích využít, budou mít velkou výhodu.”

Děkuji Vám za Váš čas.

Také děkuji, na shledanou.