ECHR zvrátil rozsudek v případu propuštění zaměstnance za posílání soukromých zpráv

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (European Court of Human Rights) změnil rozsudek rumunského soudu, který posvětil „vyhazov“ Bogdana Mihaie Barbulescua za to, že v práci posílal soukromé zprávy přes komunikační služby Yahoo. Jedná se o případ z roku 2007.

Rumunův zaměstnavatel použil „hlídací“ software, který sledoval jeho aktivity na počítači. Soud v Rumunsku potvrdil, že firma jednala v mezích práva a že výpověď zaměstnance je platná. Barbulescu se však proti rozhodnutí bránil u Evropského soudu pro lidská práva a ten mu dal nyní za pravdu.

Soud konstatoval, že některé zprávy byly „intimního charakteru“ (muž je posílal bratrovi a snoubence) a že jeho právo na soukromí nebylo „dostatečně ochráněno“. Podle rozsudku rumunského soudu také nebylo jasné, jestli byl Barbulescu varován, že jeho komunikace na počítači bude monitorována, a rumunský soud nespecifikoval, proč ke sledování docházelo.

Evropská soudní instance připustila, že je sporné, jestli mohl mít Barbulescu přiměřená očekávání na své soukromí, když věděl o zaměstnavatelových restriktivních opatřeních, na druhou stranu argumentuje, že firma neměla právo „snížit jeho společenský život na nulu“.

Podle soudu rozsudek neznamená to, že firmy nesmějí od této chvíle monitorovat komunikaci zaměstnanců v práci a propouštět je za porušení těchto opatření. Zaměstnavatelé by ale měli zajistit, že restriktivní opatření tohoto typu doprovodí „přiměřenou pojistkou proti zneužití“ a proberou problém se zaměstnanci.

 

Zdroj: bbc.com