Zdroj: esa.int

Evropskoruská mise na Mars nabere dva roky zpoždění, problémem jsou padáky

Rok 2020 se měl stát významným datem v historii spolupráce Evropské vesmírné agentury a Ruscosmos. V letošním roce totiž měla do konečné fáze přijít jejich společná mise ExoMars, v rámci níž by byla směrem k Marsu vyslána raketa nesoucí sondu tipu rover. Původně plánovaný termín mise se nejméně o dva roky posouvá. Aby k letu mohlo dojít bylo nutné využít přesné vzletové okno v rámci kterého budou mít Mars a Země konkrétní vzájemnou polohu. To se bohužel nestane a další obdobná konstalace nadejde za dva roky.

V současnosti je k plně připravený samotný rover, jež je pojmenovaný po biochemičce Rosalind Franklinové, i s přistávací plošinou a nosičem, který jej má dopravit na Mars. Problémem jsou padáky, jež mají zpomalit klesání sondy směrem k povrchu Marsu. Ty totiž několikrát po sobě selhaly a bude je nejspíš nutné předělat a znovu otestovat.

„Zahájení programu v letošním roce by znamenalo obětování nezbytných zbývajících testů,“ řekl ředitel ESA Jan Woerner na tiskové konferenci “Je to pro nás velmi těžké rozhodnutí, ale jsem si jistý, že je správné.”

Nejedná se o první opoždění této mise. Původně se měl bover na svou cestu vydat už v roce 2018. V té době ale nebyla k dispozici plně funkční výbava roveru, která mě za úkol měřit přítomnost vzácných plynů na Marsu.

Opatrný přístup ESA je pochopitelným, v roce 2016 totiž během přistání ztratila předchozí modul. Právě proto klade agentura takový důraz na bezpečnost a funkčnost padáků.

Zdroj: engadget.com