Zdroj: unsplash.com

Expert na kryptoměny potvrdil, že Severní Korea využívá kryptoměny k obcházení sankcí

Kryptoměny měly být původně nástrojem pro nadšence, kteří se neradi váží na státní systém. Koncept většiny z nich stojí na nenapadnutelném a nezměnitelném systému, který mezi sebou uživatelé sdílí a nelze jej měnit. Kryptoměny se díky omezené možnosti kontroly staly nástrojem hackerů, černého trhu, a dokonce i celých politických režimů.

O tom, že kryptoměny používá k obcházení mezinárodních sankcí Severní Korea, se spekuluje delší dobu. Nyní je tato domněnka potvrzena, vinu na tom přiznal mimo jiné Virgil Griffith, bývalý vedoucí výzkumný pracovník Nadace Ethereum. Ministerstvo spravedlnosti USA jej nyní obvinilo z toho, že podkopáváním sankcí ohrozil národní bezpečnost USA.

Griffith přiznal, že se spolu s další stovkou odborníků účastnil konference o blockchainu a kryptoměně v Pchjongjangu a dubnu roku 2019. Do země pronikl přes Čínu, a to proti vůli domovských úřadů. O sedm měsíců později byl Griffith, který žil v Singapuru, zatčen na mezinárodním letišti v Los Angeles.

Žalobci uvádí, že Griffith přednesl prezentaci o blockchainové technologii a kryptoměně s tématy schválenými severokorejskými představiteli a „účastnil se diskusí o používání technologií kryptoměny k vyhýbání se sankcím a praní peněz“. Griffithovi, který by se měl verdiktu dočkat v lednu, hrozí až 20 let vězení. Vzhledem ke spolupráci s vyšetřovateli ale bude trest zřejmě podstatně nižší. Pravděpodobně dojde k dohodě o viněn a trestu.

Zdroj: bbc.com