FBI vyšetřuje činnost Cambridge Analytica

Americké ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s FBI vyšetřují činnost společnosti Cambridge Analytica, která před nedávnem ukončila svou činnost poté, co bylo zjištěno, že zneužívala data uživatelů sociální sítě Facebook.

Šetření, podle zjištění The New York Times, probíhá na několika úrovních. První z nich se týká spolupráce CA s týmem současného amerického prezidenta Donadla Trumpa při předvolební kampani. Jde především o podezření, že nelegálně sebraná data amerických uživatelů mohla společnosti pomoci vytvořit modelového voliče, který usnadnil přesné cílení kampaně. Svým postupem mohla společnost CA porušit americké volební zákony.

Dále pak vyšetřovatelé zkoumají historii společnosti, její finanční transakce a způsob využití údajů, které během své činnosti nashromáždila. Jedním z prokurátorů, který se na vyšetřování případu podílí je údajně i Brian Kidd, jehož oborem jsou cenné papíry a finanční podvody.

Toto vyšetřování je údajně nezávislé na práci zvláštního právního poradce Roberta S. Mullera, který zkoumá možné propojení předvolební kampaně Donalda Trumpa a ruských informačních nebo finančních zdrojů. Také je nezávislé na vyšetřování, které ve věci Cambridge Analytica vede britská policie. Alexandr Nixa, bývalý prezident společnosti Cambridge Analytica je ve Velké Británii stíhán kvůli podezření z úplatkářství.

Vyšetřování se dotkne i společnosti Facebook, která s vyšetřovateli spolupracuje. Sám Facebook vede interní vyšetřování, aby našel a následně zakázal všechny potencionálně škodlivé aplikace, které by se mohly chovat jako nástroje využívané CA a také pátrá po způsobu, jak podobným situacím v budoucnu zabránit.

Zdroj: nytimes.com